Στάδιο Ιβές Αλενμάτ-Λε Μουστόιρ | 24 Φεβρουαρίου 18:00
ΤΕΛ
0 - 1
Nantes Nantes
Μαρσέιγ-Λοριάν 3-1: Ελπίζει για Ευρώπη η Μαρσέιγ, “αποχαιρέτησε” η Λοριάν (highlights)
Εκ διαμέτρου αντίθετα συναισθήματα είχαμε μετα τη λήξη της αναμέτρησης στο Βελοντρόμ. Η Μαρσέιγ νίκησε και ελπίζει σε έξοδο στην Ευρώπη, η Λοριάν αποχαιρέτησε τη Ligue 1, μετά από παρουσία τεσσα΄ρων χρόνων στη μεγάλη κατηγορία.
Νις-Λοριόν 3-0: Πειστικοί γηπεδούχοι, απογοητευτικοί φιλοξενούμενοι (highlights)
Ούσα δημιουργική από την αρχή έως το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα του Φαριόλι πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο σπίτι της εντός του 2024 κι εδραιώθηκε στην 5η θέση, ενώ οι Βρετόνοι είναι στη ζώνη του υποβιβασμού.
Χάβρη – Ναντ 0-1: Στο 90+3 γκολ παραμονής ο Μπάμπα (highlights)
Νίκη μία κατηγορία πήρε η Ναντ με αντίπαλο την Χάβρη και μάλιστα εκτός έδρας, χάρη στο γκολ του Μπάμπα στο 90+3 της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ήθελαν μόνο τη νίκη για να καταφέρουν να ξεφύγουν από τη δύσκολη θέση του υποβιβασμού,
Ναντ – Λιόν 1-3: Ποια παραμονή… πάει για Ευρώπη (highlights)
Η Λιόν μέσα σε μια εβδομάδα έφτασε στον τελικό κυπέλλου και στο -2 από την έβδομη θέση για το πρωτάθλημα. Με το 3-1 στην έδρα της Ναντ δεν υπάρχει πια θέμα παραμονής στην κατηγορία φυσικά αλλά σοβαρή συζήτηση για Ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Ligue 1: “Έμφραγμα” στο 90΄ για τη Μονακό
Η Μονακό κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με τη Λοριάν, όμως οι γηπεδούχοι με τον Μπακαγιόκο... έκλεψαν στα παρά ένα τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2)
Λοριάν – Ναντ 0-1: Ήττα σοκ, νίκη ανάσα (highlights)
Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη κατάφερε να πάρει η Ναντ με 1-0 επί της Λοριάν και μάλιστα εκτός έδρας. Τα "καναρίνια" με τη νίκη τους αυτή καταφέρνουν να προσπεράσουν την αντίπαλό τους και να την βάλουν ξανά σε μεγάλες