Άλκμααρ – Φόλενταμ: Επέστρεψε στα γκολ ο Παυλίδης (video)
Άλκμααρ – Φόλενταμ: «Τράνταξε» το δοκάρι ο Παυλίδης! (video)
Φόλενταμ-Αϊντχόφεν 2-3 (hls)
Volendam-Ποδόσφαιρο

Volendam-Ποδοσφαιρο - ΕΙΔΗΣΕΙΣ

video
Φόλενταμ – Αϊντχόφεν 1-5 : Ξεκίνησε ως ντέρμπι, κατέληξε σαν “ζέσταμα” (highlights)
Για πάνω από 70 λεπτά η Αϊντχόφεν δεν ένιωθε άνετα στο Φόλενταμ όπου βρέθηκε να χάνει από το αυτογκολ του Τέζε στο 1' και παρότι ισοφάρισε νωρίς με τον Σαϊμπαρί (13') βρήκε ουσία στην επανάληψη με τα γκολ των Σούτεν (52'), Τέζε (73'), Πέπι (78') και Μπαμπαντί (84')
video
Άγιαξ – Φόλενταμ 2-0: Νίκη στο ντεμπούτο του Φαν’τ Σχιπ μετά από 80 ημέρες! (hls)
Το ντεμπούτο του Τζον Φαν'τ Σχιπ και του άμεσου συνεργάτη του, Μιχάλη Βαλκάνη, στον πάγκο του Άγιαξ ήταν νικηφόρο και ο "Αίαντας" κατάφερε να πάρει το πρώτο… τρίποντο μετά τον Αύγουστο στο ολλανδικό πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-0 της Φόλενταμ στο Άμστερνταμ.
video
Αϊντχόφεν – Φόλενταμ 3-1 : Επτά στα επτά σε χαλαρούς ρυθμούς! (highlights)
Την έβδομη νίκη σε ισάριθμα ματς του πρωταθλήματος πέτυχε η Αϊτχόφεν. Το 3-1 επί της Φόλενταμ διαμορφώθηκε από τα γκολ των Λάνγκ (12'), Τιλ (47') και Τίλμαν (96'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 76' με πέναλτι που εκτέλεσε ο Τουίγκτ.
video
Φόλενταμ – PSV 2-3: Με την… ψυχή στο στόμα! (hls)
Προβληματική ήταν και πάλι η αμυντική γραμμή της PSV, ωστόσο η ομάδα του Ρουντ Φαν Νίστελροϊ κέρδισε εκτός έδρας με 3-2 τη Φόλενταμ σε παιχνίδι για την 29η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και διατηρήθηκε σε τροχιά… Champions League.
video
Άγιαξ – Φόλενταμ 1-1: “Χ”αμένος ξανά… (hls)
Έκτη διαδοχική ισοπαλία για τον Άγιαξ που κατάφερε να σώσει το βαθμό δέκα λεπτά πριν από το τέλος στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Φόλενταμ. Αποδοκιμασίες και "λευκά μαντίλια" στις κερκίδες για τον προπονητή των γηπεδούχων Άλφρεντ Σρέντερ.
Στα όρια της ηθικής και της αγωνιστικής επιβράβευσης
Κίνητρα αγωνιστικά αλλά και ηθικά προέκυψαν ενόψει του αποψινού ντέρμπι στη Λεωφόρο. Επιβεβλημένη η αναζήτηση της νίκης και για ηθικούς λόγους στο Άμστερνταμ, το Χρόνιγκεν και τη Μαδρίτη