Τρίποντο «ανάσα» για την Ουντινέζε (video)

Η Ουντινέζε επικράτησε της Κιέβο με 1-0 στο «Φρίουλι» και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα καθώς απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Την λύτρωση έδωσε το VAR στο 85ο λεπτό για τους γηπεδούχους, όταν μετά από σέντρα του Ζίγκελαρ ο Τζόρτζεβιτς κτύπησε με τον αγκώνα του τον Πουσέτο.

Ο διαιτητής Πάολο Βαλέρι μετά από εξέταση της φάσης έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τεόντορτσικ, ο Σορεντίνο απέκρουσε το πρώτο σουτ, όμως ο Πολωνός πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λυτρώνοντας τους «Μπιανκονέρι Φριουλάνι».

Το ματς ήταν κακό σε ποιότητα με την Κιέβο να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Ντε Πάολι και την Ουντινέζε ν’ απαντά με δοκάρι του Νούιτινγκ στο 9’.

Στην επανάληχη ο Σορεντίνο είχε μια εντυπωσιακή επέμβαση στο 74’ σε σουτ του Φοφανά, ενώ η Κιέβο έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 80’ να «παγώσει” το Φρίουλι, όταν μετά από κούρσα και σουτ του Σκελότο, οι Μετζιορίνι και Ντε Πάολι δεν μπόρεσαν από κοντά με συνεχόμενα σουτ να νικήσουν τον Μούσο.

Η Κιέβο παρέμεινε ουραγός της βαθμολογίας και μοιάζει σχεδόν απίθανο να γλυτώσει τον υποβιβασμό.