Φέγενορντ – PSV 2-2: «Σωτήρας» Γιάχανμπακς (hls)

Με δύο γκολ του Αλιζέρα Γιάχανμπακς, η Φέγενορντ απέφυγε την ήττα στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Eredivisie και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από την PSV.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν δύο γκολ διαφορά (Ελ Γκαζί 8’, Αζάρ 68’), παρότι από το 65’ έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Ομπισπο, αλλά δεν παράτησαν το ματς και δικαιώθηκαν, σώζοντας τουλάχιστον τον βαθμό.

Στο 82’ ο Γιάχανμπακς, 20 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα, μείωσε σε 1-2 και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ένας παίκτης που πριν λίγο καιρό βρισκόταν στην πόρτα της εξόδου από τη Φέγενορντ και είχε ακουστεί για τον Παναθηναϊκό.

Έτσι, η ομάδα του Ρότερνταμ της ισοπαλίας διατήρησε την απόσταση δύο βαθμών από την δεύτερη PSV.