Αζερμπαϊτζάν-Σουηδία 3-0: Εκδίκηση για την πεντάρα (highlights)

Το Αζερμπαϊτζάν αιφνιδίασε την Σουηδία με δύο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά και έφτασε σε νίκη 3-0 παίρνοντας εκδίκηση για το 5-0 στην Στοκχόλμη τον περασμένο Μάρτιο.

Ο αγώνας στο Μπακού μπορεί να μην είχε το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον, όμως το Αζερμπαϊτζάν μπήκε αποφασισμένο για να πάρει εκδίκηση μετά το 5-0 της Στοκχόλμης και τα κατάφερε καθώς επικράτησε 3-0 της αλαζονικής Σουηδίας.

Μόλις στο 6′ το σκορ ήταν 2-0 για τους Αζέρους με τον Μαχμούντοφ να ανοίγει το σκορ στο 3′, ενώ στο 6′ ο Νταντάσοφ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Τζιάνι Ντε Μπιάζι.

Οι Σουηδοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν τις στιγμές τους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Μαγκομενταλίγεφ ήταν ανίκητος, με το Αζερμπαϊτζάν να βρίσκει τρίτο γκολ στο 89′ με τον Μαχμούντοφ. Για την ακρίβεια γκολάρα από το κέντρο για τον αρχηγό των Αζέρων.

Οι γηπεδούχοι από το 56′ έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μουσταφαζάντε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες που έχουν αποκλειστεί από την τελική φάση του Euro 2024 είναι ισόβαθμες με 7 πόντους.