Βοσνία – Λιχτενστάιν 2-1 : Ανώτεροι αλλά και πιο αγχωμένοι… (hls)

Η Βοσνία νίκησε με 2-1 το Λιχτενστάϊν, ευκολότερα - ίσως - από όσο δείχνει το τελικό σκορ δίχως όμως να πείσει για την ανάκαμψή της! Ο Ντζέκο (3') άνοιξε το σκορ και στο 18' ήρθε το αυτογκολ του Λούχιγκερ για να μειώσει τρία λεπτά αργότερα ο Βολφίγκερ

Παρότι άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Ντζέκο οι Βόσνιοι και στο 18′ με αυτογκόλ του Λούχιγκερ – προσπαθώντας να αποτρέψει το πλασέ του Ντζέκο – πήραν ένα γερό προβάδισμα προκειμένου να διώξουν και τα όποια άγχη τους ήρθε στο 21ο λεπτό ένα υπέροχο γκολ του Βολφίγκερ να αλλάξει τα δεδομένα στην Ζένιτσα.

Το πρώτο γκολ του Λιχτενστάϊν στα προκριματικά του Γιούρο φόβισε περισσότερο από όσο έπρεπε τους γηπεδούχους οι οποίοι αν και διέθεταν μια θεαματική ανωτερότητα στο θέμα της ποδοσφαιρικής αξίας, σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο, έδειξαν μετά και από την εξέλιξη του ματς φανερά επηρεασμένοι…

Οι τρεις ήττες που προηγήθηκαν περιορίζουν τις ελπίδες των Βόσνιων για απευθείας πρόκρισης από το 10ο γκρουπ και σίγουρα θα χρειαστούν πιο λογικές επιλογές και ουσιαστικότερες λύσεις στα επόμενα ματς.