Κάλιαρι-Πάρμα 3-2: Ο Λουβούμπο τα έφερε όλα τούμπα! (hls)

Έπαιξε μόνο στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά άλλαξε όλη την εικόνα του πρώτου ημιτελικού για την άνοδο στη Serie A, ο Ζίτο Λουβούμπο στην μεγάλη νίκη για την Κάλιαρι επί της Πάρμα με σκορ 3-2.

H Πάρμα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο με καλή κυκλοφορία και απόλυτη ευστοχία στις επιθετικές της προσπάθειες, καθώς είχε δύο τελικές στην εστία και οι δύο κατέληξαν στα δίχτυα του Ραντόύνοβιτς. Στο 10ο λεπτό μετά την ασίστ του Σομ, ο Μπενέντετσακ έγραψε το 0-1 και στο 26ο λεπτό, ο Ελβετός από πασέρ χρίστηκε σκόρερ με ωραίο αριστερό σουτ.

Στην επανάληψη το 0-2 έγινε 3-2 για τους Σαρδηνούς, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουβούμπα. Ο Κογκολέζος μείωσε στο 68ο λεπτό με ωραίο δεξί σουτ μέσα από την περιοχή, στο 84΄κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Γιούριτς και στο 90ο λεπτό πέτυχε το γκολ της νίκης με πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια. Η ρεβάνς στο “Ένιο Ταρντίνι” θα διεξαχθεί στις 3 Ιουνίου.