Τερνάνα – Περούτζια 1-0 : Ντέρμπι με πάθος, αλλά μέτρησε η ουσία! (hls)

Η Τερνάνα με γκολ του Παρτίλιπο στγις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου νίκησε με 1-0 την Περούτζια στο ντέρμπι της Ούμπρια,. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά στο 26' ο Λιναρέλι απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Ντι Κάρμινε

Πολύς κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο του Τέρνι και η ατμόσφαιρα στο ματς της τοπικής ομάδας ήταν όπως ακριβώς ορίζει το άτυπο… «πρωτόκολλο» των ντέρμπι της επαρχίας Ούμπρια στην κεντρική Ιταλία εδώ και πολλά – πολλά χρόνια!
Το πάθος έφτανε και περίσσευε στις εξέδρες του «Λίμπερο Λιμπεράτι» με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι αναγνώρισης και αλληλοεξουδετέρωσης στο πρώτο 20λεπτο!
Κατόπιν και για τα υπόλοιπα 10 λεπτά η Περούτζια έδειξε πιο μεθοδική, λιγότερο πιεσμένη και σαφώς πιο επικίνδυνη..
Στο 25’ και με την υπόδειξη του VAR ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε σύγκρουση του Κουλιμπαλί επί του Καζάσολα.
Την εκτέλεση από την άσπρη βούλα ανέλαβε ο Ντι Κάρμινε, όμως ο γκολκίπερ Λαναρίλι απέκρουσε ένα σχετικά αδύναμο σουτ!

Σταδιακά οι γηπεδούχοι βρήκαν έναν καλύτερο ρυθμό πίεσης με μοχλούς τους ακραίους Παρτίπιλο και Παλούμπο οι οποίοι ήταν και οι πρωταγωνιστές στο μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
Ο Παλούμπο εκτέλεσε φάουλ κι ο Παρτίπιλο πετάχτηκε στην «πλάτη» της άμυνας των «Γκριφόνι» και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
Το δεύτερο ημίχρονο μάλλον φανέρωσε στοιχεία που θα πρέπει να δούνε και να αξιολογήσουν οι ομάδες της Ούμπρια στη συνέχεια.
Η φιλοξενούμενη Περούτζια που είχε καθ΄όλη τη διάρκεια την φλύαρη υπεροχή, χωρίς καμιά αξιόλογη ευκαιρία για γκολ πρέπει να δει τι θα κάνει με την αποτελεσματικότητά της και τους παίκτες που απαρτίζουν την γραμμή κρούσης.
Η Τερνάνα η οποία ναι μεν αμύνθηκε καλά, οφείλει να δει τα πράγματα περισσότερο ρεαλιστικά και… σοβαρά, αποφεύγοντας τις «σπατάλες» στις αντεπιθέσεις, με τόσο άδοξο τέλος!
Το 1-0 έμεινε ως το φινάλε, μάλλον δίκαιο ως αποτέλεσμα με βάση τα «θέλω» και προπάντων τα «μπορώ» των δύο ομάδων…