ΣΠΑΛ – Βενέτσια 2-0 : Μέτρησαν η αποτελεσματικότητα και η παράδοση! (hls)

Με γκολ του Λα Μάντια (29') και του Φινότο (90+2') η ΣΠΑΛ νίκησε τη Βενέτσια σε ένα συναρπαστικό ματς με το οποίον ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική στην Serie B

Πολύ καλό, κατά διαστήματα, το παιχνίδι στη Φεράρα με την ΣΠΑΛ και τη Βενέτσια να ψάχνουν το αποτέλεσμα μέσα από μια διαρκή δημιουργική αναζήτηση. Τη νίκη κατέκτησε η ομάδα που μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και παράλληλα μπόρεσε να βρει αν ανασταλτικές λύσεις στις στιγμές της έντονης πίεσης προς την εστία της.
Οι γηπεδούχοι από την στιγμή που κατάφεραν να μείνουν αλώβητοι στο καλό ξεκίνημα των Βενετσιάνων, ισορρόπησαν μετά το 20λεπτο και στο 29’ με προβολή του Λα Μάντια πήραν το προβάδισμα.
Στο 37’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ, με τον Πογιάμπαλο όμως από το VAR διαπιστώθηκε πως ο Φινλανδός πήρε τη μπάλα «ακάλυπτος»!
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν με αλλαγές που δυνάμωσαν την επίθεσή τους όμως ο γκολκίπερ Αλφόνσο σε 2-3 περιπτώσεις απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το μηδέν…
Η αγωνία κράτησε ως την εκπνοή, όταν σε μια εξαιρετική αντεπίθεση ο Φινότο αξιοποιώντας ωραία κεφαλιά – πάσα του Μοντσίνι, διαμόρφωσε το τελικό 2-0

H ΣΠΑΛ ανέβησε αρκετά στη βαθμολογία μένοντας αήττητη στην ιστορία των αναμετρήσεων με την Βενέτσια, όσες φορές έχουν αναμετρηθεί στην 2η ή και την 3η κατηγορία του Ιταλικού ποδοσφαίρου