Μπριζ -Άντερλεχτ 2-2: O Ντοστ την έσωσε από μπελάδες (hls)

Με το γκολ από τον Μπας Νοστ, στο 89ο λπετό, η Κλαμπ Μπριζ πήρε ισοπαλία 2-2 από την Α΄ντερλεχτ και παρέμεινε το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι αυτό που διεξήχθη στο “Γιαν Μπρέιντελ” με την Άντερλεχτ να κάνει ολική ανατροπή και να καταφέρνει να προηγηθεί με σκορ 2-1 στο 86΄, αλλά στο 89΄ο Μπας Ντοστ πέτυχε το πολύτιμο τέρμα που κράτησε τη διαφορά από την ομάδα του Κομπανί στους εννιά βαθμούς.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς για τα πλέι οφ στο βελγικό πρωτάθλημα, με τα 4 γκολ να έρχονται στην επανάληψη. προηγήθηκε με τον Λανγκ στο 49ο λεπτό η Μπριζ, στο 64ο λεπτό ισοφάρισε ο Νμέτσα, μετά την ασίστ του Μπρουν-Λάρσεν, ο 22χρονος Δανός που πέτυχε το 1-2 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 86ο λεπτό. Ο Ολλανδός Ντοστ όμως ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη, ισοφάρισε στο 89΄και έφερε ακόμη πιο κοντά την ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν στον τίτλο.