Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Γ. 1-3: Επιτέλους νίκη! (hls)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εκτός έδρας της Μπρέντφορντ με 3-1 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για το 2022 στο πρωτάθλημα!

Την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς δημιούργησε η Μπρέντφορντ με τον Ματίας Γιένσεν ο ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντε Χέα που έκανε δύσκολη επέμβαση. Οι γηπεδούχοι στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασαν μια ακόμη καλή στιγμή! Ο Σόρενσεν μετά από κόντρες δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ!

Στο 15΄ ο Νόργκααρντ έπιασε δυνατό αλλά όχι εύστοχο σουτ. Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς για την Γιουνάιτεντ ήρθε στο 26 με τον Ντάλοτ να πιάνει δυνατό σουτ και την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ.

Στο 33 ο Πίνοκ κατάφερε ν΄αποφύγει τον αντίπαλό του και να πάρει επικίνδυνη κεφαλιά με τον Ντε Χέα να σώζει.

Η Μάντσεστερ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48΄ είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Ρονάλντο!

Στο 55΄ οι “κόκκινοι διάβολοι” άνοιξαν το σκορ με τον Ελάνγκα που πέτυχε το πρώτο φετινό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 62΄ η Γιουνάιτεντ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, ωδή στην ομαδικότητα! Ο Ρονάλντο με το στήθος βρήκε τον Φερνάντες, αυτός έκανε την κίνηση και έστρωσε την μπάλα στον Γκρίνγουντ που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Στο 71 ο Ρονάλντο έγινε αλλαγή με τον Πορτογάλο ν΄αποχωρεί εκνευρισμένος.

Στο 77 ο Ράσφορντ έγραψε και αυτός τ΄όνομά του στον πίνακα των σκόρερ με δεύτερη ασίστ από τον Φερνάντες.

Το τελικό 3-1 ήρθε από τον Τόνι στο 85΄.

Η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε την 300η εκτός έδρας νίκη!

Μάντσεστερ Γ. Ντε Χέα, Τέγιες, Βαράν, Λίντελοφ, Ντάλοτ, ΜακΤόμινει(85΄Μάτιτς), Φρεντ, Ελανγκά, Φερνάντες, Γκρίνγουντ(71΄Ράσφορντ), Ρονάλντο(71΄Μαγκουάιρ)

Μπρέντφορντ: Λοσλ, Πίνοκ, Γιάνσον, Μπεκ Σόρενσεν, Ρασμούσεν, Γιένσεν(67΄Βισά), Νόργκααρντ, Γιάνελτ,(64΄Μπαπτίστ) Κάνος(64΄Χένρι), Εμπεμό, Τόνι