«Τρίποντο» με ανατροπή η Εσπανιόλ

Σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, σημείωσε η Εσπανιόλ η οποία επικράτησε με 3-2 της Μαγιόρκα.

Σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, σημείωσε η Εσπανιόλ η οποία επικράτησε με 3-2 της Μαγιόρκα.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με το γκολ του Σιμάο όμως οι νησιώτες γύρισαν το παιχνίδι πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Τζιοβάνι Ντο Σάντος στο 35′ και στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα με τον Χάβι Μάρκεζ στο 43ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Εσπανιόλ ανέβασαν στροφές πίεσαν και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βερντού στο 68ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσια.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στο 83′ ο Ουρντιάλες με προβολή μέσα από την περιοχή.Στο 81ο λεπτό η Μαγιόρκα έμεινε με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Αντόνιο Λούνα Μανουέλ.