Σοκ για Άγιαξ, θρίαμβος Ουτρέχτης! (video)

Η Ουτρέχτη έβαλε φρένο στο νικηφόρο σερί πέντε ματς του Άγιαξ επικρατώντας 2-1 στην Άμστερνταμ Αρίνα για την 11η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν ο Ζακαρία Λαμπιάντ πετυχαίνοντας δύο γκολ και μετρώντας ακόμα δύο δοκάρια.

Ο Μαροκινός επιθετικός της Ουτρέχτης άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό μετά από μεταβίβαση του Κερκ, ενώ ο Άγιαξ κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με προβολή του Φίρχεφερ. Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι, αλλά χωρίς ουσία με αποτέλσμα να δεχτεί το γκολ του Λαμπιάντ στο 84ο λεπτο.

Ο Ζιγέχ είχε δοκάρι στο 89’ για τον Αίαντα και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι του Μάρσελ Κάιζερ έμειναν στους 22 πόντους, δίνοντας ευκαιρία στην Αϊντχόφεν να ξεφύγει με οκτώ πόντους στη βαθμολογία.

Η Ουτρέχτη είχε να κερδίσει εκτός έδρας τον Άγιαξ απ’ τον Φεβρουάριο του 2012 και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά τις 14 Οκτωβρίου!

Σε άλλο παιχνίδι που έγινε την ίδια ώρα, Φιτέσε και Τσβόλε αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην έδρα της πρώτης.