Χεράκλες – Φέγενορντ 0-4: Εύκολο πέρασμα από το Άλμελο (highlights)

Η Φέγενορντ πέρασε άνετα από την έδρα της Εράκλες και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή της Eredivisie.

Η ομάδα του Άρνε Σλοτ, με τη δεύτερη σερί νίκη της, μείωσε στο -7 τη διαφορά από την PSV, που παίζει αργότερα στο Άλκμααρ.

Τρίτη σερί ήττα χωρίς να σκοράρει για την ομάδα του υπηρεσιακού Χέντρι Κρούζεν, που μπλέκει σε μάχη παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι, ουσιαστικά καθάρισαν το ματς στο πρώτο 20λεπτο, απέναντι σε μία Χεράκλες, που δεν έκανε ούτε μία κλασική ευκαιρία.

Στο 4ο λεπτό, μετά από ωραίο στρώσιμο της μπάλας στο όριο της περιοχής, ο Στενγκς έγραψε το 0-1 για τη Φέγενορντ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 18′, μετά από γύρισμα του Χάρτμαν, από κοντά έκανε και το 0-2, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ σε ένα ματς, μία μέρα πριν τα 25α γενέθλιά του.

Η Φέγενορντ θα μπορούσε να κάνει το 0-3 στο 33′, όμως ο Μπράουερ σταμάτησε από κοντά τον Χιμένες.

Η Χεράκλες όμως δεν γλίτωσε το τρίτο γκολ, το οποίο επιτεύχθηκε στο 48′ με τον Στενγκς να εκτελεί κόρνερ, τον Χάνσκο να γυρίζει με το κεφάλι την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και τον Χιρτράουντα να σκοράρει από κοντά.

Στο 60′, ο Τίμπερ με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής, έγραψε το 0-4, σκοράροντας για τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας ματς.

Η Φέγενορντ, είχε μεγάλες ευκαιρίες για άλλα γκολ, με τους Ντιλροσούν, Χάνσκο, Λινγκρ και Φαν Ντεν Μπελτ, όμως ο Μπράουερ με πολλές επεμβάσεις, κράτησε το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Χεράκλες Άλμελο (Κρούζεν): Μπράουερ – Βίκχοφ, Ζόνενμπεργκ, Χόοχμα, Ρόοσκεν – Ντε Κιρσμάκερ, Σχέιπερμαν (79′ Βεγίνοβιτς), Ουαχίμ – Λιμπομπέ (72′ Μπιούλτμαν), Χάνσον, Ένγκελς (72′ Σάνκο).
Φέγενορντ (Σλοτ): Μπέιλοου – Χιρτράουντα, Τράουνερ (73′ Μπέιλεν), Χάνσκο, Χάρτμαν (73′ Λόπες) – Βίφερ, Τίμπερ (82′ Λινγκρ), Στενγκς (73′ Φαν Ντεν Μπελτ) – Ντιλροσούν, Ιβανούσετς, Χιμένες (75′ Ούεντα).