Αλμερία – Χετάφε 1-3: Με κορυφαίο τον Γκρίνγουντ

Σ’ ένα παιχνίδι που δεν είχε καμία ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία, καθώς η Αλμερία έχει ήδη υποβιβαστεί και η Χετάφε απέχει αρκετούς βαθμούς από την 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η παίκτες του Μπορνταλάς μπήκαν καλύτερα στο ματς χωρίς όμως να κάνουν κάποια καλή φάση, τελική προσπάθεια που να “ταράξει” τον Σόρια δεν είχε ούτε η Αλμερία μέχρι το 27ο λεπτό όταν ο Λούπι έκανε πολύ σοβαρό λάθος δίνοντας την ευκαιρία στον Γκρίνγουντ να ανοίξει το σκορ.

Υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες, αλλά στο 41ο πρώτο λεπτό η Αλμερία κατάφερε να ισοφαρίσει με προβολή από κοντά του Λοσάνο. Το ημίχρονο “έφυγε” με το σκορ στο 1-1 όμως στο δεύτερο μέρος Χετάφε, αφού αρχικά γλύτωσε το 2-1 και την εις βάρος της ανατροπή, όταν το σουτ του Βιέρα πέρασε ελάχιστα άουτ, κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ στο 48ο λεπτό ξανά με τον Γκρίνγουντ.

Κερασάκι στην τούρτα και σφραγίδα νίκης από τον Μάτα, που είχε μπει ως αλλαγή λίγα λεπτά πριν διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.