Φέγενορντ – Αϊντχόφεν 1-2: «Άλωσε» το Ρότερνταμ και ξέφυγε (highlights)

Η Αϊντχόφεν πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στο Ρότερνταμ και ξέφυγε από την Φέγενορντ δέκα βαθμούς.

Πιο σημαντικές ευκαιρίες έχασε η Φέγενορντ στο πρώτο ημίχρονο με τον Μπενίτεζ να κρατάει το μηδέν δε δύο δύσκολες περιπτώσεις που σταμάτησε Χιρτράουντα και Χιμένες. Έντονος ρυθμός και αρκετή ένταση με την Αϊντχόφεν να μπαίνει καλύτερα, αλλά τη Φέγενορντ να κλείνει με θετικό πρόσημο το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Αϊντχόφεν μπήκε δυναμικά και κατάφερε να βρει δύο μαζεμένα γκολ. Ο Σαϊμπάρι άνοιξε το σκορ μετά από ωραίο πάσα του Μπακαγιόκο (0-1, 65ο λεπτό) και τρία λεπτά αργότερα ο Μποσκαλί με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 0-2, 68ο λεπτό. Η Φέγενορντ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς με τον ΄Αρνε Σλοτ να κάνει αλλαγές βάζοντας φουλ επίθεση και να βρίσκει ένα γκολ με τον Σαντιάγκο Χιμένες που έφτασε τα 17 στην Eredivisie (1-2, 81o λεπτό).

Η Φέγενορντ παραμένει χωρίς νίκη κόντρα στη PSV από τον Ιανουάριο του 21′ και έμεινε πίσω στην διεκδίκηση του τίτλου. Η Αϊντχόφεν παραμένει πρώτη και αήττητη φτάνοντας τους 42 βαθμούς μετά από 14 αγωνιστικές.