Κηφισιά-ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Την πήρε μαζί του στη Super League 2 (highlights)

Στη Super League 2 και η Κηφισιά, έπειτα την καταδικαστική ήττα της από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος την πήρε μαζί του στη δεύτερη εθνική.

Στη Super League 2 και η Κηφισιά, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην 6η αγωνιστική των Playouts της Stoiximan Super League. Η αθηναϊκή ομάδα γνώρισε την ήττα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα «έπεσε» και μαθηματικά και από του χρόνου θα αγωνίζεται στη δεύτερη εθνική. Από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν για την Ιστορία τους και εν τέλει πήραν μαζί τους την Κηφισιά, καταδικάζοντάς τη σε υποβιβασμό. Σκόρε της νίκης του «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν οι Ροσέρο (36’, 90+3’) και Μπεγκάλα (74’). Για τους γηπεδούχους είχε ανοίξει το σκορ ο Νίνης (26’) με απευθείας φάουλ και είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Οζέγκοβιτς σε 2-2 (82’). Όμως αυτά δεν ήταν αρκετά για να της επιτρέψουν να παλέψει για τη σωτηρία της στην τελευταία στροφή των Playouts

Ισοπαλία με γκολ… ποιήματα!

Καλός ήταν ο ρυθμός στην Καισαριανή, με τις δύο ομάδες να θέλουν το γκολ από νωρίς. Η μεν Κηφισιά για να συνεχίσει να παλεύει για την παραμονή ανεξαρτήτως αποτελέσματος στα άλλα ματς και ο δε ΠΑΣ Γιάννινα για το γόητρο και την Ιστορία του. Στο 5’ ο Τεττέι πήρε την κεφαλιά έπειτα τη σέντρα του Νίνη με την μπάλα να περνάει άουτ. Έξι λεπτά μετά ο Ματέους Σάντος απείλησε και πάλι για τους γηπεδούχους, με την μπάλα να περνάει κόρνερ έπειτα την κόντρα σε αμυντικό. Στην εξέλιξη της φάσης και ο Βαφέας «άγγιξε» το γκολ, με την προβολή του να μην καταλήγει στα δίκτυα. Αμέσως μετά ήταν σειρά των φιλοξενούμενων, όμως ο Κύρκος αστόχησε από πλεονεκτική θέση εντός της μεγάλης περιοχής του Νικοπολίδη. Εν τέλει οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26’, με την υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίνη. Ακολούθησε ένα 10λεπτο δίχως πολλά-πολλά, ως και το 1-1 του «Άγιαξ της Ηπείρου». Ύστερα από διαδοχικά τακουνάκια και τον Κόντε να… ζωγραφίζει, ο Ροσέρο βρέθηκε φάτσα με την εστία και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, για το ισόπαλο αποτέλεσμα στο 45λεπτο.

Ήττα και… Super League 2

Στο ίδιο τέμπο κινούταν ο ρυθμός στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους. Η Κηφισιά έψαχνε εναγωνίως το γκολ και στο 53’ έφτασε κοντά σε αυτό. Ο Τεττέι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, τελείωσε τη φάση με το δεξί, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου. Άτυχος ο άσος των γηπεδούχων, τυχερός ο ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 64’, ο Τεττέι έκανε τη σέντρα, ο Οζέγκοβιτς πήρε την κεφαλιά και ο Αθανασίου απέκρουσε με τον Σέρβος να διαμαρτύρεται πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πρίτσας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε, όμως το γκολ του δε μέτρησε για φάουλ του στην προσπάθεια να κάνει δική του την μπάλα. Όλα αυτά ύστερα από την υπόδειξη του VAR και την απόφαση του Παπαδόπουλου, ο οποίος εξέτασε τα όσα έγιναν μέσω του on field review. Έξι λεπτά μετά ο Τεττέι στάθηκε εκ νέου άτυχος, με την μπάλα να σταματάει και πάλι στο δοκάρι! Κόντρα στη ροή του αγώνα οι Ηπειρώτες έφτασαν στην ανατροπή του σκορ, με τον Μπεγκάλα που μπήκε στην αναμέτρηση στο 70’, να βρίσκει δίχτυα τέσσερα λεπτά αργότερα. Νέα ασίστ με τακουνάκι, αυτή τη φορά από τον Τζίνο. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και κατάφεραν να κάνουν το 2-2 με εκτέλεση πέναλτι του Οζέγκοβιτς στο 82′. Εν τέλει ο Ροσέρο σκόραρε στο 90+3′ και καταδίκασε την Κηφισιά στον υποβιβασμό της στη Super League 2…