Χέρενφεϊν – Άγιαξ 0-2: Με το μυαλό στη… Ντόρτμουντ (hls)

Με καλό ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο και χωρίς να ανεβάσει ένταση στο παιχνίδι του, ο Άγιαξ επικράτησε 2-0 της Χέρενφεϊν στο "Άμπε Λένστρα Στάντιον" και διατήρησε τη θέση του στην κορυφή της Eredivisie.

Με καλό ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο και χωρίς να ανεβάσει ένταση στο παιχνίδι του, ο Άγιαξ επικράτησε 2-0 της Χέρενφεϊν στο “Άμπε Λένστρα Στάντιον” και διατήρησε τη θέση του στην κορυφή της Eredivisie.

H ομάδα του Άμστερνταμ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό μετά από πάσα του Τάντιτς και πλασέ του Αλέρ, ενώ στο 75ο λεπτό και πάλι ο Τάντιτς έκανε τη μπαλιά για τον αμαρκάριστο Νέρες, ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του Τεν Αχ.

Ο Άγιαξ έμεινε μόνος πρώτος στην κατάταξη της Eredivisie με 22 βαθμούς και πλέον στρέφει την προσοχή του στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και στο σημαντικό ματς με την Μπορούσια Ντόρτμουντ για τη φάση των ομίλων του Champions League, ενώ η Χέρενφεϊν είναι στην 8η θέση με 13 βαθμούς.