Βέρντερ – Σάλκε 2-1: Νίκη εξάδας οι “πράσινοι” (hls)

Μπορεί να τους χωρίζουν πολλοί βαθμοί, η μία να παλεύει για την 6άδα και η άλλη για την σωτηρία, όμως το ματς ήταν ένα πργματικό ντέρμπι.

Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε με 2-1 της Σάλκε προσπέρασε την Γκλάντμπαχ και έφτασε στον έναν πόντο από την Λειψία. Από την άλλη η Σάλκε παρέμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα της βαθμολογίας, αν και η εμφάνισής της ήταν τέτοια που να δικαιολογεί την θέση της.

Η Σάλκε σκόραρε στο 16ο λεπτό με τον Κραλ, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος της παίκτης, όμως μέσω του VAR το γκολ ακυτώθηκε ως οφσάιντ στην πρώτη πάσα.

Η Βέρντερ αφού δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ήταν εκείνη που σκόραρε στο 30ο λεπτό του αγώνα με τον Φιέλγκρουγκ. Ένα εξαιριετικής ποδοσφαιρικής ομορφιάς, γκολ με υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας και ασίστ τακουνάκι από τον Βάιζερ.

Το 2-0 ήρθε για τους γηπεδούχους στο 76ο λεπτό και πάλι από σπουδαία ασίστ του Βάιζερ και “σκαφτό” πλασέ του Ντιουκχς.

Ο γερόλυκος Ντρέξλερ ήταν αυτός που έστως και για 4 λεπτά έβαλε και πάλι στο ματς την Σάλκε με γκολ στο 89ο λεπτό.