Άλμπα Β.-Φενέρμπαχτσε 84-70: Έσπασε το «ρόδι»

Η Άλμπα επικράτησε στην «Μερσέντες Μπενζ Αρίνα» με 84-70 της Φενέρμπατσε για την 3η αγωνιστική της Euroleague, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και στις δύο άκρες του γηπέδου το οποίο και κέρδισαν με 57-35 επιμέρους σκορ. Καταπληκτική άμυνα, πλουραλισμός στην επίθεση με κορυφαίους τους Σίκμα, Λο και Ντα Σίλβα, διέλυσαν την ανύπαρκτη άμυνα της τουρκικής ομάδας.
Κι όμως η Φενέρ είχε μπει δυνατά, ελέγχοντας με Βέσελι τα ριμπάουντ και τον Μπούκερ να κυριαρχεί στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στην ισορροπία, 18-9 και το ημίχρονο με ξέσπασμα ντε Κολό και βοήθειες Ντουβερίογλου στο 27-35.
Το δεύτερο όμως ήταν μια διαφορετική ιστορία, με την Άλμπα να κάνει στο ξεκίνημα ένα 11-0 και στην συνέχεια να ξεφεύγει με 51-45. Το 3ο δεκάλεπτο πήγε στο 57-53 αλλά στο τέταρτο η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν καταλυτική.
Κορυφαίοι για την Άλμπα οι, Σίκμα 13π. 9ρ., 5 ασίστ, Ντα Σίλβα 22π., 5ρ., 2κλ. και Λο 21π., 5 ασίστ 2κλ.
Για την Φενέρμπαχτσε Ντε Κολό 15π., 4ρ., 8 ασίστ, Ντουβερίογλου 12π., 6ρ., Βέσελι 6π. 11ρ.