Το έκανε ντέρμπι αλλά νίκησε (video)

Στην Ανδαλουσία η Ουνικάχα για 34 λεπτά έδειχνε ότι θα φτάσει εύκολα στην πρώτη της νίκη στο TOP 16, τελικά ο Ερυθρός Αστέρας πάλεψε στο τέλος και μπορούσε να φύγει με το διπλό αλλά ηττήθηκε με 79-74.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έφτασε δύο φορές την διαφορά στον πόντο και είχε δική της επίθεση, αλλά και τις δύο φορές δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Κι όλα αυτά ενώ πριν οι Ισπανοί είχαν προηγηθεί ακόμα και με 19 πόντους διαφορά, ενώ δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, από το πρώτο κιόλας καλάθι.

Ο Ράγκλαντ αστόχησε σε τρίποντο ενώ το σκορ ήταν 75-72, ακολούθησε φάουλ ο Ρόμπερτς πέτυχε τις βολές και ήρθε το τελικό 79-75. Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε συγκινητική εμφάνιση και μόνος του οδήγησε το παιχνίδι ως εκεί, ενώ από το π΄ρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας έχασε τον βασικό του σέντερ, τον Μάικ Ζίρμπες με τραυματισμό.

Οι Ισπανοί έπαιξαν με τον Λεσόρτ στο «4» και τον Σερμαντίνι στο «5» για πολλή ώρα, κάτι που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο λειτούργησε εκπληκτικά για τον Κασιμίρο.

Μάλαγα (Κασιμίρο): Φερνάντεζ 10, Σάλιν 10(3), Ντίεζ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 7(1), Σερμαντίνι 13, Βαζίνσκι, Ρόμπερτς 11(1), Λεσόρτ 16, Ουίλτζερ 10.

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Ράγκλαντ 7(1), Κόβιτς 9(1), Κέσελ, Περπέρογλου 23(4), Νταβιντόβατς, Λάζιτς, Μπαρόν 7(1), Ντόμπριτς 13(2), Ρίστιτς 4, Σίμανιτς 7(1), Ζίρμπες, Όγιο 4.