Bαλένθια – Βίρτους Μπολόνια 83-77: Πήρε ένα….τρελό ντέρμπι (hls)

Η Βαλένθια νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Βίρτους Μπολόνια αυτή τη φορά στη Λα Φοντέτα σε ένα....τρελό ντέρμπι με πολλές αλλαγές συναισθημάτων.

Παίζοντας για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό της η Βαλένθια προηγήθηκε 24-17 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η ελλειπής Μπολόνια με ηγέτη τον Κάιλ Γουίμς κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στο ημίχρονο (40-38) και να κάνει ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο τέλος του βρέθηκε μπροστά με 52-63 αλλά στην τέταρτη περίοδο είχαμε νέα αλλαγή σκηνικού. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με 7 πόντους στη σειρά του Πρέπελιτς να περάσουν μπροστά με 69-67.

Ο Σαμ Βαν Ρόσομ με ένα μεγάλο τρίποντο τους έδωσε ακόμη περισσότερο αέρα (76-70) και αυτό ήταν αρκετό για να φτάσουν στην τελική νίκη με 83-77
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιμιτρίγιεβιτς 8, Πουέρτο, Πρέπελιτς 19, Λόπεζ-Αροστέγουι 5, Βαν Ρόσομ 8, Κλαβέρ 5, Πραντίγια 10, Τόμπι 7, Ντούμπλιεβιτς 5, Χέρμανσον 2, Ριβέρο 7.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Κορντινιέρ 11, Μάνιον 1, Τεσιτόρι 5, Μπελινέλι 10, Παγιόλα 7, Αλιμπέγκοβιτς 7, Τζάιτεχ 9, Σάμπσον 10, Γουίμς 17.