Η Στρασμπούργκ της ανατροπής (video)

Η Στρασμπούργκ, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 15 πόντων με την οποία προηγήθηκε η Νεπτούνας στη δεύτερη περίοδο, να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί να κυριαρχήσει πλήρως.

Με το 75-70 της κανονικής διάρκειας, ισοφάρισε το 73-68 της Λιθουανίας, ενώ στην παράταση πέτυχε επί μέρους σκορ 13-8, για το τελικό 88-78 που της έδωσε την πρόκριση και την έφερε απέναντι στην ΑΕΚ στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Νεπτούνας κυριάρχησε στις 2 ρακέτες και παρά το γεγονός πως δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχη, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 13, 30-43, κυρίως χάρις στους 17 πόντους του Ζιελόνις. Το δεύτερο όμως ήταν άλλη ιστορία και η Στρασμπούργκ με έμφαση στην άμυνα και καθαρό μυαλό στην επίθεση, στηριζόμενη στους Μποστ και Ίνγκλις, γύρισαν το ματς και έφτασαν στο 75-70, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στην επόμενη επίεθση ο Ράιτ των γηπεδούχων μπερδεύτηκε και δεν έκανε καν σουτ, ενώ η προσπάθεια του Σεϊμπούτις για την πρόκριση στο τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν άστοχη, με αποτέλεσμα να έχουμε έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν εμφανής και με τον Ίνγκλις να εντυπωσιάζει σε άμυνα και επίθεση, η Στρασμπούργκ έφτασε στη νίκη πρόκριση, με την ΑΕΚ να την περιμένει στις 28 Μαρτίου στο ΟΑΚΑ, για το πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης.