Ρίτας-Περιστέρι 92-110: Εμφάνιση πολλών αστέρων και 1-0! (highlights)

Ολοκληρωτική εμφάνιση από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, πήρε το διπλό στη λιθουανία.

Ρίτας και Περιστέρι αναμετρήθηκαν στη Λιθουανία για τον πρώτο αγώνα της σειράς play in για το Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε με διαφορά την καλύτερή της εμφάνιση τη φετινή σεζόν και άλωσε το Βίλνιους, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 92-110 . Έτσι, έκανε το 1-0 και πλέον πρέπει να επαναλάβει το σημερινό αποτέλεσμα για να περάσει στη φάση των 16 της διοργάνωσης.

Ολοκληρωτική εμφάνιση επιθετικά από την ομάδα των δυτικών προαστίων, έφτασε τους 100 πόντους με 3.30 λεπτά να απομένουν. Φανταστικός ο Τζο Ράγκλαντ με 25 πόντους και 15 ασίστ, ακολούθησε ο Τόμπσον με 21 και συνολικά έξι παίκτες του Περιστερίου με διψήφιο αριθμό πόντων. Προσπάθησαν οι Νορμάντας και Φόστερ για τους γηπεδούχους αλλά δεν είχαν την απαιτούμενη στήριξη.

Το ματς

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά το ματς και μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού. Ράγκλαντ και Ντάνγκουμπιτς ήταν εύστοχοι και με τρίποντο του Κασελάκη η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με έξι (12-18). Τα πράγματα πήγαν ακόμα καλύτερα για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, που έτρεξε σερί 10-0 και έφτασε σε double score (14-28). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δικό τους σερί 8-0 ολοκλήρωσαν τη πρώτη περίοδο με σκορ 22-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι έκανε και πάλι εντυπωσιακή έναρξη, φτάνοντας στο +13 (22-35). Η ελληνική ομάδα ήταν απολαυστική επιθετικά και κρατούσε διαφορά ασφαλείας, με αιχμή του δόρατος τον εντυπωσιακό Ράγκλαντ. Η Ρίτας προσπάθησε με κάποια τρίποντα να μείνει κοντά στο σκορ και το ημίχρονο θα τελειώσει με σκορ 46-54.

Στην επανάληψη ο Κασελάκης θα απαντήσει στο τρίποντο του Γκόραμ και θα κρατήσει τη διαφορά για το Περιστέρι. Η Ρίτας μείωσε με τον Εκόντας σε 57-66 πριν τρέξει ένα σερί 10-0 η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Ο Ράγκλαντ ήταν εντυπωσιακός σε σκοράρισμα και δημιουργία, και με κάρφωμα και κερδισμένο φάουλ του Ντάνγκουμπιτς η διαφορά θα φτάσει στο +19 (57-76). Με τρίποντο του Λοβ το Περιστέρι θα φτάσει στο +20 (59-79), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 68-81 χάρη σε έξι αναπάντητους πόντους των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει αυτοπεποίθηση και φαινόταν στην τελευταία περίοδο. Η ευστοχία έξω από τα 6,75 δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης από την Ρίτας, η οποία σιγά σιγά ξεκίνησε να σκέφτεται τον επαναληπτικό στην Ελλάδα. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς πολλά αξιοσημείωτα, το Περιστέρι έφτασε έως το +22 (83-105). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να κάνει ρεκόρ παραγωγικότητας και να παίρνει με άνεση και στυλ το πρώτο παιχνίδι.

Πόντοι ανά δεκάλεπτα: 22-28, 46-54, 68-81, 92-110

Επόμενος αγώνας των 2 ομάδων την άλλη Τετάρτη (10/1, 19.30) στο Περιστέρι.

Διαβάστε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.