Στο Προολυμπιακό η Ιταλία

Η Ιταλία νίκησε με 85-70 την Τσεχία, για τις θέσεις 5-8 του Ευρωμπάσκετ, και θα μετάσχει στο Προολυμπιακό τουρνουά ως έκτη στη διοργάνωση.

Το Ευρωμπάσκετ, αντίθετα, δεν τελείωσε για τους ηττημένους που θα παίξουν το ένα εισιτήριο σε παιχνίδι για τις θέσεις 7-8 με τους Λετονούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Πιανιτζιάνι να κλείνει στο 20λεπτο προηγούμενη με 42-37. Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Ιταλών, στο οποίο σκόραραν 32 πόντους, καθάρισε την έκβαση του αγώνα υπέρ τους με το τελικό σκορ να σταματά στο 85-70.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν οι Μπενιλένι (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Τζεντίλε (15 πόντοι), Γκαλινάρι (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και 21 ο κορυφαίος όλων Μπαρνιάνι. Για τους Τσέχους ο Βέσελι είχε 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Σατοράνσκι ν΄ ακολουθεί με 12 και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-42, 54-74, 70-85.