Ο Ολυμπιακός «σκούπισε» και προσπέρασε με 3-0 τον Άρη

Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Ιταλό Κάρλο Παρίζι στην Volleyleague με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 3-0 σετ (25-23, 25-14, 25-23) τον Άρη που υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον με 26 βαθμούς βρίσκεται έναν πίσω από τον σύλλογο του Πειραιά.

Το τρίποντο κρίθηκε στα τελειώματα του πρώτου και του τρίτου σετ. Στο πρώτο ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 21-21, ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 24-21.

Ο Άρης έσβησε τα δύο πρώτα σετ μπολ, ομως δεν είχε απάντηση για το πλασέ της Χίπε που διαμόρφωσε το 25-23. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα αλλά ο Άρης τον έφτασε στο 20-20.

Μάλιστα έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί (άουτ Έβανς για το 21-20) και η Γενιτσαρίδη μετά την κακή υποδοχή ξέφυγε με 22-20. Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια καθώς η Μερκάδο με άσσο ισοφάρισε 22-22, αλλά η Σουάν έχασε νέα κόντρα για το προβάδισμα (23-22 μπλοκ Εμμανουηλίδου).

Η Μερκάδο ισοφάρισε, η Έβανς έχασε το σερβίς (24-23) και το άουτ της Μερκάδο έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (6/12 επ.), Εμμανουηλίδου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/31 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 59% υπ. – 47% άριστες).