Επιστροφή στις νίκες για τον Πανναξιακό

Χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνουν τελικά στη Νάξο με τον Πανναξιακό να κερδίζει στην Ηλιούπολη με 3-1 σετ (25-16, 18-25, 25-22, 25-22) και να επιστρέφει στις επιτυχίες.

Χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνουν τελικά στη Νάξο με τον Πανναξιακό να κερδίζει στην Ηλιούπολη με 3-1 σετ (25-16, 18-25, 25-22, 25-22) και να επιστρέφει στις επιτυχίες. Στην εκκίνηση του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (12-12) με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν 12-16 και να φτάνουν στο 0-1, ωστόσο η αντίδραση της Ηλιούπολης ήρθε άμεσα καθώς στο β’ σετ προηγήθηκε με 6-3, 16-10 και παρόλο που η Νάξος μείωσε σε 17-14, ισοφάρισε εύκολα σε 1-1.

Η Ηλιούπολη ξεκίνησε το γ’ σετ με ένα γρήγορο 4-1, όμως η Νάξος μάζεψε με τη Δρακουλίδου να παίζει πλέον αντί της Μιλοβάνοβιτς, τη διαφορά (7-7) και στο 15-15 έτρεξε ένα σερί 0-5, που της επέτρεψε στο τέλος να πάρει το σετ με 22-25. Στο δ’ σετ έγινε μεγάλη μάχη (1-4, 7-5, 16-16) με την Ηλιούπολη να προηγείται 20-18, ωστόσο εκεί δέχθηκε ένα σερί 0-5 (20-23) και παρόλο που μείωσε σε 22-24, η Νάξος πήρε τη σετ και τη νίκη.  «Γνωρίζαμε από την αρχή ότι έχουμε δύσκολο έργο κόντρα σ’ έναν ποιοτικό αντίπαλο. Προσπαθήσαμε αλλά το ματς κρίθηκε στα κρίσιμα σημεία όπου δε δείξαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση και ταυτόχρονα δεν είχαμε τα απαιτούμενα «τελειώματα» έλεγε η Δήμητρα Λυκογιάννη για την Ηλιούπολη ενώ ο Ζόραν Κόβαζιτς τόνισε για τον Πανναξιακό:

«Ήταν μια δύσκολη νίκη κόντρα σ’ έναν σκληρό αντίπαλο. Είναι θετικό έτσι όπως ανταποκριθήκαμε μετά το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής. Πιέσαμε στο σερβίς και γενικότερα είχαμε καλή αντίδραση όταν η Ηλιούπολη μας πλησίαζε. Είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια και πιστεύω ότι θα έχουμε ακόμα καλύτερη εικόνα μετά τα Χριστούγεννα. Στόχος μας παραμένει η θέση 1-4».

Τα σετ: Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Μαρκοπούλου, Γιοβάνη, Βέλλιου, Μαλουσάρη, Βούκοβιτς, Αργυροπούλου -λ / Μανίκα, Ευθυμιοπούλου.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς, Διώτη, Καρπουζά, Τοτσίδου, Φάρκωνα, Περίν, Κελεσίδου -λ / Γκιαούρη-λ, Δρακουλίδου, Αποστολίδου.