Νίκη-μισή πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Οι "ασπρόμαυροι" επικράτησαν απόψε (8/10) στην Ουγγαρία επί της Καζινμπάρσικα στο τάι μπρέικ (2-3) και έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League

Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής απόψε (8/10) με 2-3 σετ από την Ουγγαρία, κόντρα στην Καζινμπάρσικα. Με αυτή τη νίκη, ο “Δικέφαλος” έκανε ένα σημαντικό βήμα για πρόκριση στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Η ρεβάνς μεταξύ των δύο ομάδων θα γίνει στη Θεσσαλονίκη την επόμενη Τετάρτη (17/10), με τους “ασπρόμαυρους” να θέλουν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να μη ρισκάρουν ήττα στο τάι μπρέικ και διεξαγωγή “χρυσού” σετ.
Το πρώτο σετ το πήρε σχετικά εύκολα ο ΠΑΟΚ με 18-25. Στο δεύτερο, αν και έφτασε να προηγείται με 9-14, βρέθηκε πίσω στο τέλος με 27-25. Στο 20-20 αυτού του σετ πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Αλεξάνταρ Όκολιτς, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την ασπρόμαυρη φανέλα.
Στο τρίτο ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει 23-21 και 24-22, όμως, ισοφάρισε και οι δύο ομάδες πήγαν στο 28-28. Τελικά, οι “ασπρόμαυροι” το έχασαν κι αυτό 30-28, διαμαρτυρόμενοι, όμως, για τον τελευταίο πόντο, τον οποίο οι διαιτητές έδωσαν στους Ούγγρους, κρίνοντας ότι ο Σαφράνοβιτς σε χτύπημα μπλοκ άουτ πέρασε στο γήπεδο της αντίπαλης ομάδας. Το τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ το πήρε 19-25, ενώ το τάι μπρέικ ήταν συγκλονιστικό. Τελικώς, ο Τακουρίδης με μονό μπλοκ πήρε πόντο για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 13-15 και δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 2-3 σετ.

Τα σετ: 18-25, 27-25, 30-28, 19-25, 13-15