Βόμβα μεγατόνων, ΜΕΝΤ-Εθνικός από 0-2, 3-2 (video)

Κάθε αποτέλεσμα είναι πιθανό σε αυτό το πρωτάθλημα είχαν πει με ένα στόμα οι περισσότεροι προπονητές στην πρεμιέρα και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα στο ματς της πρωτάρας ΜΕΝΤ με τον Ευρωπαίο Εθνικό.

Κάθε αποτέλεσμα είναι πιθανό σε αυτό το πρωτάθλημα είχαν πει με ένα στόμα οι περισσότεροι προπονητές στην πρεμιέρα και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα στο ματς της πρωτάρας ΜΕΝΤ με τον Ευρωπαίο Εθνικό. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ εκμεταλλεύτηκε την κούραση και τα λάθη (37) του Εθνικού και την τρύπια υποδοχή του Τσουκ (δέχθηκε 6 άσσους) και γύρισε το ματς κατακτώντας με 3-2 σετ (18-25, 23-25, 25-23, 25-23, 16-14) ένα δίποντο σωτηρίας. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Εθνικός στο 3ο σετ προηγήθηκε 18-16 στο 3ο σετ, 21-19 στο 4ο σετ και 12-09 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η ΜΕΝΤ με καλή τακτική εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των ακριτών και πήρε τη νίκη «βάλσαμο».

Ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη και στο 5ο σετ αλλά λογάριασε χωρίς τη μαχητική ομάδα της Τούμπας που έπαιξε πιο ελεύθερα και ήταν αποφασισμένη για τη νίκη. Ο Εθνικός ήταν μπροστά μέχρι το 12-9. Δύο λάθη του Άντριτς (χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση) και ένα του Τσουκ (άουτ επίθεση) έφεραν την ισοφάριση 12-12. Ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Τσουκ 13-12 αλλά δύο ακόμα λάθη από τους ακρίτες (άουτ σερβίς Τσουκ και άουτ επίθεση Δαλακούρα) έφεραν τη ΜΕΝΤ στο 14-13. Ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 15-14 και ο Πάρις με άσσο τελείωσε τον συγκλονιστικό αγώνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους παίκτες, τους παράγοντες και του φίλους της ΜΕΝΤ.

Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 13 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (15/34 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ 56% υπ – 46% άριστες), Χατζηηλιάδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ 38% υπ – 25% άριστες), Μπίσετ 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (3/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ, 44% υπ – 33% άριστες), Αντωνιάδης 1 (λ), Παντίρης, Ατνιφάκος

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (άσσοι), Μίχαλ 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 22 (17/34 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ – 38% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/21, 1 μπλοκ, 29% υπ – 14% άριστες), Άντριτς 29 (20/42 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 46% υπ – 42% άριστες), Κοντοστάθης (λ), Δαλακούρας Κώνσταντίνος, Κασαμπαλής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).