Δεν πρόλαβαν να…αυτοκτονήσουν

Το αήττητο της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας διεύρυνε η Γαλλία, η οποία πέρασε νικηφόρα και στην πρεμιέρα της Β' φάσης της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο Βίλνιους.

Το αήττητό της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας διεύρυνε η Γαλλία, η οποία πέρασε νικηφόρα και στην πρεμιέρα της Β’ φάσης της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο Βίλνιους. Οι «τρικολόρ» επικράτησαν 68-64 της Τουρκίας, σε αγώνα για την 1η ημέρα του Ε’ ομίλου, αύξησαν σε 3 τις νίκες τους (μετέφεραν 2 νίκες από την Α΄ φάση) και βρίσκονται με το ένα… πόδι στην προημιτελική φάση. Παράλληλα, οι παίκτες του Βενσάν Κολέ υποχρέωσαν την Τουρκία στη 2η ήττα της (μετέφεραν 1 νίκη-1 ήττα).

Τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου στοίχισαν στην Τουρκία την… εξαργύρωση της εξαιρετικής επίδοσης στην επίθεση και στα ριμπάουντ, σημεία όπου υπερίσχυσε της Γαλλίας. Οι παίκτες του Ορχούν Ενέ, που είχαν περιορίσει τον Πάρκερ στους 5 πόντους στο εικοσάλεπτο, είχαν 11 λάθη έναντι μόλις 2 της… συνετής και συγκεντρωμένης Γαλλίας, η οποία με «αιχμή του δόρατος» τον Μπατούμ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (31-27).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο άσος των Σπερς, Τόνι Πάρκερ, βρήκε τις διόδους προς το αντίπαλο καλάθι, διέλυσε τα αμυντικά συστήματα της Τουρκίας, και με 10 πόντους σε ένα δεκάλεπτο συνέβαλε τα μέγιστα στο επιμέρους σκορ 26-17 των «τρικολόρ» και στην εξασφάλιση μίας διαφοράς ασφαλείας με τη λήξη της περιόδου (+13, 57-44). Στον… επίλογο του αγώνα η Τουρκία πάλεψε για την ανατροπή, παρά το γεγονός ότι ο Τούρκογλου τα είχε με την αστοχία του από τα 6.75 (0/5). Οι αργυροί στο περσινό Μουντομπάσκετ, με κορυφαίο τον Ασίκ που είχε φτάσει το νταμπλ-νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (10π.-11ρ.), «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 17-6 και μείωσαν μετά από καλάθι και φάουλ του Ιλιάσοβα σε 63-61, περίπου 45΄΄ πριν τη λήξη. Ο Πάρκερ κλήθηκε να βγάλει τη Γαλλία από τη δυσμενή θέση… Οι Τούρκοι τον επέλεξαν ως τον άνθρωπο που θα έστελναν με φάουλ στη γραμμή των βολών και ο Πάρκερ τους απογοήτευσε, καθώς με 2/2 ανέβασε αρχικά τη διαφορά στο +4 (65-61) και εν συνεχεία σε 67-64. Νωρίτερα, ο Πρέλτζιτς κερδίζοντας το επιθετικό φάουλ από άστοχο λέι απ του Αρσλάν είχε μειώσει από τα 6.75 σε 65-64, αλλά ο ίδιος εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη, καθώς στα 4΄΄ καθυστέρησε στην επαναφορά, ο Πάρκερ πήγε και πάλι στις βολές και με 1/2 διαμόρφωσε το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-31, 44-57, 64-68

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ορχούν Ενέ): Γκιουλέρ, Πρέλτζιτς 11 (2), Ονάν 8 (2), Ιλιάσοβα 10 (1), Τουντσερί , Σαβάς 6, Ασίκ 10 (11ρ.), Αρσλάν 2, Καντέρ 4, Τούρκογλου 13.

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Νοά 7, Μπατούμ 13 (1), Σεραφίν 2, Καουντί 8 (2), Πάρκερ 20, Τραορέ 8, Πιετρούς 4, Ντε Κολό , Ντιαό 3, Ζελαμπάλ 3 (1).