Osasuna Osasuna
Μαγιόρκα: Ανακοίνωσε τον Αρασάτε
Ο Γιαγκόμπα Αρασάτε είναι ο νέος προπονητής της Μαγιόρκα. Μετά από έξι επιτυχημένα χρόνια στην Οσασούνα ο Αρασάτε μετακομίζει στην Μαγιόρκα.
Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 1-4: «Πάρτι» στο Μετροπολιτάνο 15 χρόνια μετά! (highlights)
Ήταν η σεζόν 2009/10 όταν η Οσασούνα είχε καταφέρει να κερδίσει εκτός έδρας την Ατλέτικο Μαδρίτης για τελευταία φορά! Σήμερα (19/05) στην προτελευταία αγωνιστική της La Liga το έκανε ξανά και μάλιστα εμφατικά (1-4) με τον Ραούλ Γκαρσία (26' και 64') να σκοράρει δις, τον Αϊμάρ Ορόθ (52') να βάζει το λιθαράκι του και τον Λούκας Τορό το κερασάκι στη τούρτα στο 88ο λεπτό.
Γρανάδα – Οσασούνα 3-0: Με ηγέτη τον Μπογιέ (highlights)
Η ελπίδα παραμονής στη La Liga ακόμα δεν έχει… σβήσει για τη Γρανάδα, καθώς η ομάδα του Χοσέ Ραμόν Σαντοβάλ κέρδισε με 3-0 την Οσασούνα στο "Νουέβο Λος Κάρμενες" και διατήρησε τις - μαθηματικές - πιθανότητες για αποφυγή του υποβιβασμού.
Λας Πάλμας-Σεβίλλη 0-2: Νίκη-ανάσα με παίκτη παραπάνω από το ξεκίνημα (highlights)
Μόλις στο 3ο λεπτό έγινε η φάση που καθόρισε το ματς. Ο Κόκο ανέτρεψε τον Γκούντελι, ο διαιτητής έδωσε κίτρινη η οποία μετατράπηκε σε κόκκινη μέσω VAR, με αποτέλεσμα να αλλάξουν οι ισορροπίες. Το παιχνίδι ήταν μέτριο, ο Ρομέρο
Μπαρτσελόνα – Λας Πάλμας 1-0: Με έμπνευση Φέλιξ και εκτέλεση Ραφίνια (highlights)
Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για της ομάδα της Βαρκελώνης, έστω κι αν δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς το γκολ του Ραφίνια στο 19΄ δεν μέτρησε με την χρήση του VAR, ως οφσάιντ, ενώ στο 35' η κεφαλιά του Λεβαντόφσκι τράνταξε το οριζόντιο