Zορίστηκε αλλά προκρίθηκε η Χάλεπ

Με 2-1 σετ και μετά από 133 λεπτά, η Σιμόνα Χάλεπ κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην αξιόμαχη Μάγκντα Λίνετ και να προχωρήσει έτσι στους 32 του Ρολάν Γκαρός.

Η Ρουμάνα πήρε με 6-4 το πρώτο σετ κι αφού είχε προηγηθεί 5-2, ωστόσο με δύο breaks στα τρία τελευταία games του δεύτερου σετ, η Λίνετ επικράτησε με 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1.

Τα breaks έδωσαν και πήραν στο τρίτο σετ, η Πολωνή τενίστρια υπερασπίστηκε μόλις μία φορά το σερβίς της από τις πέντε συνολικά και κάπως έτσι η Χάλεπ έφτασε στο 6-3 που της έδωσε την πρόκριση.

Το νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Κρούνιτς/Τσουρένκο, με το δικό τους ματς να έχει διακοπεί λόγω σκότους και να είναι στο 1-1 και στο 6-6 στο τρίτο σετ.