Μαραθώνιος: Ο Κίπσανγκ θέλει να κάνει και πάλι δικό του το παγκόσμιο ρεκόρ

Ο πρώην κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ Ουίλσον Κίπσανγκ πιστεύει ότι μπορεί να ανακτήσει εκ νέου το παγκόσμιο ρεκόρ στο Μαραθώνιο κατά τη συμμετοχή του στον αγώνα του Τόκιο αυτό το Σαββατοκύριακο, ειδικά μετά την μετακίνηση της γραμμής τερματισμού από τους διοργανωτές που έχει ως αποτέλεσμα μια πιο επίπεδη διαδρομή.

Ο Κενυάτης δρομέας που σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ με 2 ώρες τρία λεπτά και 23 δευτερόλεπτα το 2013 στο Βερολίνο, το έχασε την επόμενη χρονιά στην ίδια πόλη από τον συμπατριώτη του Ντένις Κιπρούτο, ο οποίος τερμάτισε σε 2:02:57. «Δεν νομίζω ότι θα ήταν έκπληξη αν αυτό (το παγκόσμιο ρεκόρ) καταρριφτεί ξανά», δήλωσε ο Κίπσανγκ που κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012.