4ος όμιλος: «Αγκάλιασε» την πρόκριση η Σπόρτινγκ, «τεσσάρα» η Λίντσερ

Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League βρίσκεται η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, μετά το νικηφόρο πέρασμα (0-2) από την έδρα της Ρόζενμποργκ.

Οι Πορτογάλοι έδωσαν συνέχεια στην καλή πορεία τους στη διοργάνωση, πανηγυρίζοντας την 3η διαδοχική νίκη, που τους διατήρησε στην κορυφή του 4ου ομίλου. Ο Κόατες στο 16’ άνοιξε το σκορ για τη Σπόρτινγκ και πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (36’) ο Φερνάντες έγραψε το 0-2 που έμεινε μέχρι τέλους.

Την ίδια ώρα, σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Λίντσερ με σκορ 4-1 επί τς Αϊντχόφεν. Ο Ντάνιελ Σβαμπ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ολλανδούς μόλις στο 5ο λεπτό, όμως η συνέχεια ανήκε στους Αυστριακούς.

Ο Ρανφτλ ισοφάρισε σε 1-1 στο 56’, ο Φρίεζερ ολοκλήρωσε την ανατροπή τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κλάους (77’, 82’) ο οποίος με δύο προσωπικά τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.