Europa League: “Ξέσπασε” η Γιουνάιτεντ, προβάδισμα για Γιουβέντους και Σεβίλλη (hls)

Αντίδραση έβγαλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τη βαριά ήττα από τη Λίβερπουλ και διέλυσε με 4-1 τη Μπέτις στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των "16" του Europa League.

Αντίδραση έβγαλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τη βαριά ήττα από τη Λίβερπουλ και διέλυσε με 4-1 τη Μπέτις στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των “16” του Europa League.

Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Σεβίλλη με το 2-0 επί της Φενέρμπαχτσε, κέρδισε δύσκολα η Γιουβέντους τη Φράιμπουργκ με 1-0, “ανοικτούς λογαριασμούς” άφησαν οι Σαχτάρ και Φέγενορντ (1-1).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέτις 4-1

Πρώτο ματς για τη Γιουνάιτεντ μετά τη συντριβή από τη Λίβερπουλ στην Premier League και η αντίδραση των φιλάθλων της ήταν ένα δυνατό χειροκρότημα για τον προπονητή της ομάδας, Έρικ Τεν Χαχ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 6ο λεπτό με τον… μόνιμο σκόρερ της, Μάρκους Ράσφορντ, ωστόσο οι Ισπανοί βρήκαν απάντηση με τον Αγιόθε Πέρεθ και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 32′ με διαγώνιο σουτ του ποδοσφαιριστή της Μπέτις.

Oι Ισπανοί έφτασαν κοντά στην ανατροπή στο 43ο λεπτό μετά από λάθος του Ντε Χέα, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο δοκάρι των γηπεδούχων μετά το γύρισμα του Αγιόθε.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 52ο λεπτό με ένα όμορφο γκολ του Άντονι και σουτ του Βραζιλιάνου έξω από την περιοχή.

Oι “κόκκινοι διάβολοι” εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και πέτυχαν τρίτο τέρμα στο 58ο λεπτό με τον Φερνάντες για το 3-1.

Το τέταρτο τέρμα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημείωσε ο Βέγκχορστ με κοντινό πλασέ στο 83ο λεπτό.

Γιουβέντους – Φράιμπουργκ 1-0

H “Γηραιά Κυρία” άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με κεφαλιά του Ντι Μαρία μετά σέντρα του Κόστιτς.

Οι Γερμανοί έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα της Γιουβέντους με τον Χόλερ στο 62ο λεπτό, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης στο VAR διαπιστώθηκε από τον διαιτητή Τάσο Σιδηρόπουλο, ότι υπήρχε χέρι.

Σεβίλλη – Φενέρμπαχτσε 2-0

Παρά την προβληματική τους πορεία στο πρωτάθλημα, οι Σεβιγιάνοι στοχεύουν ψηλά στην αγαπημένη τους διοργάνωση και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση απέναντι στη Φενέρμπαχτσε.

Ο Χορντάν άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό μετά από ασίστ του Χιλ, ενώ ο Λαμέλα έκανε το 2-0 στο 85ο λεπτό.

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Φέγενορντ 1-1

Στη Βαρσοβία η – τυπικά – γηπεδούχος Σαχτάρ Ντόνετσκ υποδέχθηκε την πρωτοπόρο του ολλανδικού πρωταθλήματος, Φέγενορντ.

Οι Ολλανδοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αρκετές χαμένες ευκαιρίες στο παιχνίδι απέναντι στους “εξόριστους” – λόγω του πολέμου – Ουκρανούς, ωστόσο η Σαχτάρ ήταν αυτή που σκόραρε στο 78ο λεπτό με ένα απίθανο γκολ του Ρακίτσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι Ολλανδοί πίεσαν τη Σαχτάρ και στο 88ο λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1 με κεφαλιά του Μπουγιάουντε.