Βοσνία – Σλοβακία 1-2: Με τον αέρα της πρόκρισης πέρασε και από τη Ζένιτσα (highlights)

Η Σλοβακία πανηγύρισε τρίτη διαδοχική νίκη και ολοκλήρωσε την προκριματική φάση με 22 βαθμούς που είναι ρεκόρ για τη χώρα.

Η Σλοβακία που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της για 3η φορά στην ιστορία της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, πήγε στη Ζένιτσα χωρίς άγχος και προβλήματα. Μετά από ένα φτωχό σε φάσεις πρώτο μέρος, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ…

Η Βοσνία πήρε προβάδισμα με το αυτογκόλ του Χροσόφσκι (1-0, 49ο λεπτό), όμως η Σλοβακία ισοφάρισε με τον Μπότζενικ μετά την ασίστ του Χάντσκο (1-1, 52ο λεπτό). Στο 63ο λεπτό η Βοσνία έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Γκοϊκοβιτς και η Σλοβακία το εκμεταλλεύτηκε και έφυγε νικήτρια με το γκολ του Σάτκα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτ Μακ (1-2, 71ο λεπτό).