«Καθάρισε» ο Λεβαντόφσκι

Με δύο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε άνετο βράδυ στο Ζάγκρεμπ, επικρατώντας 2-0 της Ντιναμό.

Στο αδιάφορο ματς του έκτου ομίλου, το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους Βαυαρούς να έχουν τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα, χωρίς πάντως να απειλούν σοβαρά την αντίπαλη εστία.

Τα πάντα κρίθηκαν μέσα σε ένα τρίλεπτο στο β’ μέρος. Βέβαια, ο Γκουαρδιόλα είχε φροντίσει να περάσει στο ματς τους Μπόατενγκ και Μίλερ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον δεύτερο να κάνει τη σέντρα στο 61’ και τον Λεβαντόφσκι να γράφει με το κεφάλι το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Πολωνός επιθετικός βγήκε στην κόντρα επίθεση μετά από πάσα του Ρόντε και πλάσαρε σωστά για το τελικό 0-2. Οι Γερμανοί θα μπορούσαν να πετύχουν το 0-3 στο 88’ ωστόσο ο Μίλερ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της κροατικής εστίας.

Η Μπάγερν που είχε εξασφαλίσει την πρωτιά, έφτασε τους 15 πόντους, με τη Ντιναμό να μένει τελευταία με 3 βαθμούς.