Από ένα γκολ και από ένα βαθμό…(video)

Το βαθμό της ισοπαλίας έβαλαν στο...σακούλι τους Αγιαξ και Παρί Σεν Ζερμέν, Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά λίγα γκολ...

Το βαθμό της ισοπαλίας έβαλαν στο…σακούλι τους Αγιαξ και Παρί Σεν Ζερμέν, Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά λίγα γκολ…

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πίεζε την άμυνα του Αγιαξ ασφυχτικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Η υπεροχή των Γάλλων καρποφόρησε στο 14′ με τον Καβανί να σκοράρει για τέταρτο σερί ματς της ομάδος του σε ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και για ένατη φορά στις 12 εμφανίσεις του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Το σκηνικό δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και στο 21′ ο Ιμπραϊμοβιτς άγγιξε το 2-0, με τον γκολκίπερ των Ολλανδών να του λέει “όχι”.

Σιγά σιγά ο Αγιαξ ισορρόπησε, κέρδισε τη μάχη του κέντρου και είχε δύο καλές στιγμές για να φέρει το ματς στα ίσα. Τελικά δεν το κατάφερε και πήγε στα αποδυτήρια ευρισκόμενος πίσω στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Λούκας θα μπορούσε να είχε σφραγίσει τη νίκη, αλλά μόνος με τον τερματοφύλακα και τον Ιμπραϊμοβιτς δίπλα του, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η απάντηση του Αγιαξ ήρθε στο 48′ με το σουτ του Ζίμλινγκ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, χάνοντας τέσσερις καλές ευκαιρίες με Λούκας, Καβανί, Ιμπραϊμοβιτς και Μαρκίνος. Αφού απέτυχαν να κάνουν το 2-0, η μπάλα τους… τιμώρησε στο 74′. Ο Σούμε εκτέλεσε το φάουλ και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας γράφοντας το τελικό 1-1.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ολοκληρώσει την ανατροπή και, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης και πάλι από φάουλ είδε τον Σιρίγκου να βρίσκει με τα ακροδάχτυλα τη “στρογγυλή θεά” και να την στέλνει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του.

Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία)
Κίτρινες: Κλάασεν, Φέλτμαν, Σερέρο, Ελ Γκατζί – Μαρκίνιος

ΑΓΙΑΞ (Φρανκ ντε Μπουρ): Σίλεσεν, Φαν Ράιν, Φέλτμαν, Μοϊσάντερ, Μποϊλέσεν, Φιέργκεβερ (46΄ Ζίμλινγκ), Κλάασεν, Σεν (82΄ Μίλικ), Σερέρο, Σίγκθορσον (61΄ Ελ Γκατζί), Άντερσεν
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Μάξουελ, Μαρκίνιος, Φαν ντερ Βιλ, Νταβίντ Λουίς, Λούκας (81΄ Λαβέτσι), Μότα, Ματουϊντί, Βεράτι (81΄ Παστόρε), Καβάνι, Ιμπραΐμοβιτς