Γιουβέντους-Τσέλσι 1-0: Με Κιέζα έκανε το 2/2 (hls & vids)

Η Γιουβέντους με γκολ του Φεντερίκο Κιέζα στο 10ο δευτερόλεπτο του β’ ημιχρόνου πήρε τη νίκη απέναντι στην Τσέλσι

Η Γιουβέντους πήρε τη δεύτερη νίκη, σε ισάριθμα παιχνίδια, στη φάση των ομίλων του Champions League. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι παίζοντας με προσήλωση στο πλάνο τακτικής που είχε επιλέξει, νίκησε στο Τορίνο την Τσέλσι με 1-0.

Το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι μπήκε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στο 10ο δευτερόλεπτο, με σκόρερ τον Κιέζα. Ο Μπερναρντέσκι έδωσε στον Κιέζα και αυτός παρά την πίεση από τον Ρούντιγκερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μεντί για το 1-0.

Η Γιουβέντους έπαιξε εκπληκτική άμυνα σε όλο το παιχνίδι. Έκλεισε τους διαδρόμους, κράτησε τουςκινδύνους μακριά από την εστία του Σέζνι.

Ο Λουκάκου δεν είχε περιθώρια να δράσει ανάμεσα σε Μπονούτσι και Ντε Λιχτ. Σε όλο το παιχνίδι, η Τσέλσι μπορεί να είχε υπέρ της ποσοστό κατοχής μπάλας αλλά η Γιουβέντους ήταν αυτή που ήταν πιο επικίνδυνη.

Η Τσέλσι είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο πέμπτο -και τελευταίο- λεπτό των καθυστερήσεων, η μπάλα από την κεφαλιά του Χάβερτζ πέρασε άουτ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Σάντρο, Λοκατέλι, Μπεντανκούρ (83’ Κιελίνι), Ραμπιό (77’ ΜακΚένι), Μπερναρντέσκι (66’ Κουλουσέβσκι), Κιέζα (77’ Κεν).

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα (62’ Τσαλομπά), Ρίντιγκερ, Αλόνσο (46’ Τσίλγουελ), Κρίστενσεν (75’ Μπαρκλεϊ), Τιάγκο Σίλβα, Ζορζίνιο (62’ Λόφτους Τσικ), Κόβατσιτς, Χάβερτς, Ζιγές (62’ Χάντσον Οντόι), Λουκάκου

Η Γιουβέντους πήρε τη δεύτερη νίκη της σε έναν όμιλο που Τσέλσι και Ζενίτ έχουν από μία νίκη.

Η Ζενίτ νίκησε τη Μάλμε με 4-0.