Το “κλείδωσε” ο Μπάλακ

Την πρώτη της νίκη στον 5ο όμιλο του Champions League πανηγύρισε η Λεβερκούζεν και ήταν αρκετή για να τη φέρει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Μπάγερ επικράτησε με 2-0 της Γκενκ, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και φτάνοντας δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Ο Μπέντερ άνοιξε το σκορ στο 30′ για τους Γερμανούς, που γενικότερα δείχνουν σε μέτρια κατάσταση στο ξεκίνημα της σεζόν και το 1-0 έμεινε όχι μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και για ένα ακόμη 45λεπτο. Τη νίκη της Λεβερκούζεν “κλείδωσε” ο Μίκαελ Μπάλακ, ο οποίος με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Για τη Λεβερκούζεν που πέρασε στη δεύτερη θέση ήταν οι πρώτοι τρεις βαθμοί, ενώ οι Βέλγοι έμειναν με ένα βαθμό και βρίσκονται στην τελευταία θέση του 5ου ομίλου.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Ντουτ): Λένο, Κάντλετς, Ράιναρτς, Τόπρακ, Κάστρο, Ρόλφες, Αουγκόυστο (65′ Μπάλιτς), Ζαμ, Μπέντερ, Κίσλινγκ (90’+ 2′ Ντερντιγιόκ), Σίρλε
ΓΚΕΝΚ (Μπέεν): Κέτελες, Σιμέις, Νγκόνγκτσα, Τόζερ, Χούμπερτ (78′ Νβανγκάνγκα), Πουντίλ, Νάντσον (69′ Χίλαντ), Ντε Μπρίνε, Μπούφελ, Φόσεν (46′ Μπαρντά), Ογκουντζίμι