“Διπλό” της Ξάνθης (video)

Με τα γκολ των Κατόνγκο (10') και Μπόατενγκ (27') η Ξάνθη νίκησε 2-0 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Η Ξάνθη πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην Νέα Σμύρνη, καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με 2-0, χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Κατόνγκο (10′), Μπόατενγκ (27′). Σε δύσκολη θέση οι «κυανέρυθροι» με τους οπαδούς τους να τα βάζουν με την διοίκηση της ΠΑΕ.

Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Πανιώνιο με 4-1-4-1. Ο Μπέλιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια στην θέση του τιμωρημένου Μάχο. Στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Βαρό, Λάτκα, Σιόβας, Κοντοές. Αμυντικό χαφ ήταν ο Τσότσαλιτς και μπροστά του, δεξιά ήταν ο Ριέρα, αριστερά ο Κούκετς και κεντρικοί ο Σάμαρης με τον Κουμορτζί. Μόνος προωθημένος ο Μπάλαμπαν.

Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Παπαδόπουλος προτίμησε το 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Λυμπερόπουλος. Δεξί μπακ ο Μπέρτος και αριστερό ο Τζάκι, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Κωσδτούλας, Βάλλας. Αμυντικά χαφ τοποθέτησε τους Φλίσκα, Μπόατενγκ και μπροστά τους, δεξιά τον Κατόνγκο, αριστερά τον Μαρσελίνιο και πίσω από τον Σουάνη τον Πόι.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση. Όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει καμία φάση μπροστά από την εστία του Λυμπερόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, έδειξαν ότι στόχος τους ήταν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα το κατάφεραν σχετικά νωρίς καθώς μόλις στο 10′ ο Μαρσελίνιο έκανε το γύρισμα, ο Πόι δεν βρήκε σωστά την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στον Κατόνγκο που σούταρε και έκανε το 0-1.

Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με την Ξάνθη να φτάνει στο δεύτερο γκολ μετά από κόρνερ (!) του Πανιωνίου. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να παίξουν με πάσα, με αποτέλεσμα ο Σουάνης να κλέψει την μπάλα. Εφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και έδωσε στον Μαρσελίνιο. Αυτός έκανε το γύρισμα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Μπόατενγκ, ο οποίος με εξαιρετική λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπέλιτς και έκανε το 0-2.

Το γκολ αυτό συνετέλεσε στο να «εκραγούν» οι οπαδοί του Πανιωνίου, οι οποίο άρχισαν να τα βάζουν με την διοίκηση της ομάδας, αλλά και με τους παίκτες. Μάλιστα από τις. αναφορές τους δεν ξέφυγε ούτε η προηγούμενη διοίκηση. Ο Λεμονής βλέποντας αυτή την κατάσταση, αλλά και την εικόνα της ομάδας του, έριξε στον αγώνα τον Ομο στην θέση του Σάμαρη και τον Σκούρτη στην θέση του Κούκετς. Μάλιστα μετέτρεψε το σύστημά σε 4-4-2 με τον Σκούρτη δίπλα στον Μπάλαμπαν, τον Ομο δεύτερο αμυντικό χαφ, τον Κουμορτζί αριστερά και τον Ριέρα δεξιά.

Στην επανάληψη, τουλάχιστον στο ξεκίνημά της, οι παίκτες του Πανιωνίου προσπάθησαν να πετύχουν το γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Όμως οι προσπάθειές τους δεν καρποφόρησαν, με αποτέλεσμα, όσο περνούσε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι να ισορροπούν την κατάσταση και τελικά να ελέγξουν χωρίς πρόβλημα τον ρυθμό του αγώνα.

Η Ξάνθη πήρε εύκολα το εκτός έδρας τρίποντο και βύθισε τον Πανιώνιο στην εσωστρέφεια με το μέλλον του, στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου να είναι εξαιρετικά αμφίβολο. Μάλιστα η κατάσταση στις τάξεις της ομάδας της Νέας Σμύρνης είναι τέτοια, που κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν θα μπορέσει να αλλάξει η εικόνα της, ακόμα κι αν γίνουν πέντε μεταγραφές παικτών εγνωσμένης αξίας

Διοργάνωση: Super League
Αγωνιστική: 17η
Αγώνας: Πανιώνιος-Ξάνθη
Γήπεδο: Νέας Σμύρνης
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Πάνου (Αιτ/νίας), Φραγκιαδάκης (Δωδ/σου)
4ος Διαιτητής: Χαλαραμπιδης (Καβάλας)

Η εξέλιξη του αγώνα

Α’ Ημίχρονο:
1′ Έναρξη του αγώνα με τους παίκτες της Ξάνθης στην σέντρα.
3′ Σέντρα σουτ του Κούκετς, από τα αριστερά, μπλόκαρε τη μπάλα ο Λυμπερόπουλος.
7′ Νέα σέντρα του Κούκετς, αυτή τη φορά από τα δεξιά, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε και πάλι.
10′ ΓΚΟΛ (0-1): Ο Μαρσελίνιο έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Πόι δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο επερχόμενος Κατόνγκο με πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Μπέλιτς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των φιλοξενούμενων.
17′ Μακρινό σουτ του Ριέρα, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Λυμπερόπουλου.
20′ Στο ίδιο μοτίβο το ματς, με τον Πανιώνιο να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και την Ξάνθη να ψάχνει τις αντεπιθέσεις.
21′ Σουτ του Μαρσελίνιο, η μπάλα πέρασε έξω από την εστία των γηπεδούχων.
25′ Ο Πανιώνιος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως έφτανε με δυσκολία μπροστά στην εστία του Λυμπερόπουλου.
27′ ΓΚΟΛ (0-2): Η Ξάνθη βγήκε στην αντεπίθεση και ο Μπόατενγκ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπέλιτς. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων πλάσαρε στην έξοδο τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου και έκανε το 2-0 για την ακριτική ομάδα.
28′
Κίτρινη κάρτα στον Λάτκα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω σε αντίπαλο.
32′ Ο Ριέρα έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, έκανε το σουτ με το δεξί, όμως η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Λυμπερόπουλου.
32′ Ο Όμο στη θέση του Σάμαρη.
34′ Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο, για μαρκάρισμα πάνω στον Κοντοέ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Λυμπερόπουλου.
35′ Ο Σκούρτης στη θέση του Κούκετς.
42′ Σουτ του Μπάλαμπαν έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Λυμπερόπουλου.
45′ Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.
45′ Δυο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων στο δεύτερο ημίχρονο.
45+2′ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο
:
46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τους παίκτες του Πανιωνίου στην σέντρα.
47′ Σουτ του Κουμορτζί έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
48′ Σέντρα του Ριέρα απο τα δεξιά, κεφαλιά του Μπάλαμπαν από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.
49′ Σουτ του Πόι από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπέλιτς.
53 Σουτ του Μπάλαμπαν έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.
56′ Ο Αντεφέμι στη θέση του Μαρσελίνιο.
62′ Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Κουμορτζί.
67′ Ο Βασιλακάκης στη θέση του Μπόατενγκ.
71′ Σουτ του Βαρό, η μπάλα πέρασε έξω από την εστία των φιλοξενούμενων.
73′ Κίτρινη κάρτα στον Σιόβα από τον διαιτητή γ ια μαρκάρισμα στον Κατόνγκο.
76′ Κίτρινη κάρτα και στον Βαρό για ένα ακόμα σκληρό μαρκάρισμα.
80′ Σέντρα σουτ του Όμο από τα δεξιά, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.
82′ Ο Κιντάνα στη θέση του Πόι.
85′ Ο Σουάνης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπέλιτς, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων βγήκε νικητής από τη “μονομαχία” των δυο παικτών.
87′ Κίτρινη κάρτα στον Τσότσαλιτς για μαρκάρισμα πάνω στον Σουάνη.
88′ Σουτ του Σουάνη έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας.
90′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να φτάσει στο τρίτο γκολ, όμως ο Κιντάνα δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέλιτς.
90′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.
90+3′ Λήξη του αγώνα.

Πανιώνιος (Τάκης Λεμονής): Μπέλιτς, Λάτκα, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Βαρό, Κούκετς (35′ Σκούρτης), Κουμορτζί (62′ Γουνδουλάκης), Σάμαρης (32′ Όμο), Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς.
Στον πάγκο: Παναγόπουλος, Γιόνσον, Αναστασόπουλος, Σαλαλί.
Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπόατενγκ (67′ Βασιλακάκης), Φλίσκας, Κωστούλας, Βάλλας, Μαρσελίνιο (56′ Αντεφέμι), Πόι (82′ Κιντάνα), Σουάνης, Μπέρτος, Τζάγκι, Κατόνγκο.
Στον πάγκο: Γκσπούρνινγκ, Μπούγκα, Κομεσίδης, Στιούαρτ.