Κοζέντσα – Σαμπντόρια 1-2 : Επέβαλε το ρυθμό, διατήρησε την παράδοση!

Μέσα σε ένα 3λεπτο (23', 26') η Σαμπντόρια έβαλε δύο γκολ στην Κοζέντσα και κρατώντας τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πήρε τη νίκη 2-1, διατηρώντας την παράδοση που τη θέλει αήττητη απέναντι στην ομάδα του Ιταλικού νότου

Η Κοζέντσα έρχονταν από ένα καλό σερί – με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες – στα πέντε τελευταία της παιχνίδια αλλά κόντρα σε μια ομάδα που δεν έχει κερδίσει ποτέ (!!) έδειξε ανύμπορη να βρει εναλλακτικό πλάνο πίεσης, έτσι όπως κύλησε το ματς.

Η ομάδα της Γένοβας έδειξε διαβασμένη, περιορίζοντας την πρόσβαση προς την άμυνά της και με σωστές αντεπιθέσεις έφτασε σε δύο γκολ! Αρχικά με τον Νταρμπόε και στη συνέχεια (26′) με τον Ντε Λούκα...

Παρά την πίεση και την όποια υπεροχή της, η γηπεδούχος ομάδα παρέμεινε εγκλωβισμένη σε έναν ρυθμό που δεν την βόλευε! Πήρε την πρώτη κεφαλιά στην περιοχή των φιλοξενούμενων στο 69ο λεπτό (!) και με την 2η κεφαλιά, έξι λεπτά αργότερα από τον Φραμπότα μείωσε σε 1-2.

Άλλη κεφαλιά, στα ατέλειωτα γεμίσματα, δεν προέκυψε. Η Σαμπντόρια ανάσανε ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη και οι δύο ομάδες έχουν μπροστά τους έναν δύσκολο δρόμο, διεκδικώντας την είσοδό τους στην πρώτη 8αδα. Δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο