Τσιταντέλα – Βενέτσια 0-0: Τους έλειψε το γκολ! (highlights)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Τσιταντέλα και Βενέτσια.

Η Τσιταντέλα έψαχνε την δεύτερη της νίκη που θα την έφερνε ψηλότερα στην βαθμολογία, ενώ η Βενέτσια, με «τρίποντο» θα βρίσκονταν στην κορυφή της SerieB μαζί με Πάρμα και Κατάντζαρο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετή διάθεση και ενέργεια την αναμέτρηση ψάχνοντας γκολ που θα τους έδινε σημαντικό προβάδισμα. Η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήρθε στο δεύτερο λεπτό με τον Πιταρέλο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γιόρονεν από πλεονεκτική θέση.

Ο Πογιάνπαλο στο 28 έχασε καλή ευκαιρία από μικρή απόσταση, όμως η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Στο δευτερο ημίχρονο, ο Αλτάρε για την Βενέτσια δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Καστράτι που είχε βγει από την εστία του για ν΄ανοίξει το σκορ. Στο 86 απείλησε η Τσιταντέλα με τον Καρισόνι χωρίς όμως να σκοράρει.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, μάλιστα ο κόουτς της Βενέτσια άλλαξε την διάταξη από 3-5-2 σε 4-4-2 δίνοντας βάρος στην άμυνα στο δευτερο ημίχρονο. Καμία όμως από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο τελικό 0-0.

Τσιταντέλα: Καστράτι, Σάλβι, Παβάν, Φράρε, Καρισόνι, Καριέρο(68΄Κασάνο), Μπράνκα(78΄Ντάντζι), Αματούτσι(77΄Μαστραντόνιο), Τεσιόρε(58 Βίτα)Πιταρέλο, Παντόλφι(58 Μαγκράσι)

Βενέτσια: Γιόρονεν, Σέρκο, Αλτάρε, Ιντζές, Μπγιαρκανσον, Άντερσεν, Τέσμαν(92 Μπούσιο), Λέλα(72΄Έλερτσον), Καντελά, Πιερίνι(72΄Κίτγιερ), Πογιάνπαλο