Serie A : Νίκες “επιβίωσης” για Σαμπντόρια, Βενέτσια (hls)

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν η Σαμπντόρια και η Βενέτσια, παίρνοντας "ανάσες" στα κάτω στρώματα της βαθμολογίας της Serie A

Σαλερνιτάνα – Σαμπντόρια 0-2

Με την αύρα του Αντόνιο Καντρέβα «έχτισε» στην πολύτιμη νίκη στο Σαλέρνο η Σαμπντόρια.
Ο διεθνής μέσος ήταν αρκετά καλός βοηθώντας τους «μπλουτσερκιάτι» να βρούνε τα καλύτερα πατήματα σε ένα τόσο κρίσιμο, βαθμολογικά, παιχνίδι.
Το 0-1 έγινε με αυτογκόλ του Ντι Τάκιο στο 40ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Καντρέβα έκανε το 0-2 με το 5ο προσωπικό του τέρμα στη σεζόν, κάτι που πέτυχε για πρώτη φορά στις 13 πρώτες αγωνιστικές στην Serie A.

Μπολόνια – Βενέτσια 0-1

To γκολ του Νιγηριανού Οκερέκε στο 61′ έκανε την διαφορά στο «Ντα Λάρα» της Μπολόνια, όπου η Βενέτσια πήρε τη νίκη, απέναντι στην φλύαρη υπεροχή της ομάδας του Σάσα Μιχάϊλοβιτς.
Οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη ενώ οι «ροσομπλού» έχασαν μια καλή ευκαιρία να πλησιάσουν στις πρώτες θέσεις.