Σέλτικ – Ρέιντζερς 4-0: “Πάρτι” για τον Γιακουμάκη και την παρέα του (hls)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Σέλτικ το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Σκωτίας, καθώς συνέτριψε με 4-0 τη Ρέιντζερς στη Γλασκώβη.

Η ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη, ο οποίος μπήκε στο ματς μόλις στο 5ο λεπτό, μετά τον τραυματισμό του Φουρουχάσι, ήταν καταιγιστική και άκρως αποτελεσματική. Χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε τρία γκολ σε σχεδόν μισή ώρα.

Την αρχή έκανε ο Άμπαντα μόλις στο 8ο λεπτό, ακολούθησε το γκολ του Ζότα στο 32′, ενώ ο Άμπαντα “χτύπησε” ξανά στο 40′ για το 3-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, όμως η αντίδραση της Ρέιντζερς δεν ήρθε ποτέ.

Αντ’ αυτού στο 78′ δέχτηκε και τέταρτο γκολ, αυτή τη φορά από τον Τέρνμπουλ, με τη Σέλτικ να φτάνει διά περιπάτου στο 6/6 στο φετινό πρωτάθλημα.