Γκέλα για Μπριζ, ξέφυγε η Σταντάρ

Σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Οστάνδης πανηγύρισε η Σταντάρ Λιέγης για την 22η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος, εκμεταλλευόμενη το εκτός έδρας 1-1 της Κλαμπ Μπριζ με τη Λιρς.

Μπατσουαγί (37′) και ντε Καμάργκο (71′) ήταν οι σκόρερς της Σταντάρ, που έφτασε πλέον τους 5 βαθμούς, αφήνοντας στους 44 Άντερλεχτ (ματς λιγότερο) και Κλαμπ Μπριζ.

Όσον αφορά στην τελευταία, μπορεί να προηγήθηκε με το γκολ του Βάθκεθ στο 51′, ωστόσο ο Χαζούροφ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε σημαντικό βαθμό στη Λιρς και κράτησε την Μπριζ μακριά από τις νίκες για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Ο Στέργος Μαρίνος ήταν στην αποστολή της Σαρλερουά στο ματς κόντρα στη Λέουβεν, ωστόσο δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στο 2-0 των γηπεδούχων.