Μαλίν – Αντερλεχτ 1-3: Ανατροπή και επανεκκίνηση! (hls)

H Άντερλεχτ είδε τη Μαλίν να προηγείται, ωστόσο κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη 1-3 με πρωταγωνιστή τον "πρωτάρη" Στρόικενς.

Η Άντερλεχτ επικράτησε 1-3 της Μαλίν εκτός έδρας και πήρε βαθιά ανάσα στην 11η αγωνιστική της βέλγικης Pro League. Η πίεση ήταν μεγάλη και στις δύο ομάδες, ωστόσο τη διαχειρίστηκαν καλύτερα οι φιλοξενούμενοι αν και έμειναν πίσω στο σκορ στο 15′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζόρντι Φάνλερμπέργκε.

Ήταν τόσο έντονη η δυσαρέσκεια των φίλων της Άντερλεχτ που ως ένδειξη διαμαρτυρίας μπήκαν στις εξέδρες στο 12ο λεπτό. Είδαν την ομάδα τους να αντιδρά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον 18χρονο Μάριο Στρόικενς, ο οποίος ισοφάρισε με το πρώτο γκολ του με την πρώτη ομάδα. Ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 67′, ενώ τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Φάμπιο Σίλβα στο 71′.

Η Άντερλεχτ έφτασε τους 18 βαθμούς για να πλασαριστεί 8η, σ’ ένα κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ενώ η Μαλίν έμεινε στους 11.