Αντβέρπ-Βέστερλο 3-0: Απόλυτο με ρεκόρ 91 χρόνων (hls)

Η εντυπωσιακή πορεία της Αντβέρπ στη Jupiler Pro League συνεχίζεται με την ομάδα του Φαν Μπόμελ να κερδίζει 3-0 τη Βέστερλο και να κάνει το "7χ7".

Για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1930-31 η Αντβέρπ ξεκινάει το πρωτάθλημα Βελγίου με 7 νίκες σε ισάριθμα ματς, μετά τη νίκη που σημείωσε με 3-0 στο τοπικό ντέρμπι της Αμβέρσας με την Βέστερλο.

Το σκορ άνοιξε στο 33′ από το σημείο του πέναλτι ο Βινσέντ Γιάνσεν, με τον Ολλανδό να σκοράρει για τέταρτη φορά στα τρία τελευταία παιχνίδια, όλα ως βασικός.

Το 2-0 ήρθε στο 50ο λεπτό με τον Γιουσούφ και τον Στενγκς να βγάζουν εξαιρετική συνεργασία και τον Εκέλενκαμπ να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Μιγιόσι.

Ο θρίαμβος της Αντβέρπ ολοκληρώθηκε στο 82ο λεπτό με ένα τυχερό γκολ, καθώς από διαδοχικές κόντρες στον Γιάνσεν η μπάλα έφτασε στον Βαλένσια που σκόραρε μετά από 6 λεπτά στο γήπεδο το πρώτο του τέρμα με τους “κόκκινους”.

Η ομάδα του Φαν Μπόμελ έφτασε τους 21 βαθμούς, ενώ η Βέστερλο έμεινε στους 6.