Νιούκαστλ-Τότεναμ 6-1: Επιβεβαίωση ανωτερότητας και διασυρμός! (hls)

Απίθανη εμφάνιση και νίκη των γηπεδούχων, ήττα-σοκ για τους φιλοξενούμενους.

Έτοιμη να κουνήσει… σεντόνι η Νιούκαστλ! Με μια μοναδική παράσταση και πέντε γκολ στα πρώτα 21 λεπτά η ομάδα του Έντι Χάουι επιβλήθηκε με 6-1 της Τότεναμ στο πλαίσιο της 32ης στροφής της Premier League. Ντροπιαστική ήττα για τους Πετεινούς, οι οποίοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στην πρώτη τετράδα.

Υπόθεση 21 λεπτών!

Οι Ανθρακωρύχοι πήραν προβάδισμα από τα… αποδυτήρια, με τον Μέρφι να βρίσκει δίχτυα στα 62 δευτερόλεπτα! Ύστερα από τέσσερα λεπτά ο Ζοέλιντον πέρασε τον Γιορίς και έγραψε το 2-0.

Στο 9′ ο σκόρερ του 1-0 πέτυχε και τρίτο τέρμα για την ομάδα του και εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Ίσακ. Ο Σουηδός επιθετικός σημείωσε δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (19′-21′), για το 5-0 του πρώτου μέρους!

Στο ημίχρονο ο Κριστιάν Στελίνι αντικατέστησε τον Γάλλο γκολκίπερ του και είδε τον Χάρι Κέιν να μειώνει σε 5-1 στο 49′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουίλσον με γκολ στο 67′.

Στους 59 βαθμούς και την τρίτη θέση η Νιούκαστλ, στους 53 και την πέμπτη η Τότεναμ…

Νιουκάστλ: Πόουπ, Τρίπιερ (70′ Μανκίγιο), Φαμπιάν Σαρ (74′ Λασέλς), Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες (70′ Γκόρντον), Γουίλοκ, Μέρφι (66′ Αλμιρόν), Ίσακ (66′ Γουίλσον), Ζοέλιντον

Τότεναμ: Γιορίς (46′ Φόρστερ), Πόρο, Ρομέρο, Ντάιερ, Πέρισιτς, Σκιπ, Παπέ Σαρ (23′ Σάντσες), Χόιμπιεργκ, Κουλουσέβσκι (72′ Ντανζούμα), Κέιν, Σον (83′ Ρισάρλισον)