Μπόρνμουθ – Τότεναμ 2-3 : Στα 19 κόρνερ… κάηκε (hls)

Το 2-0 υπέρ της Μπόρνμουθ στο 55ο λεπτό έγινε 2-3 υπέρ της Τότεναμ. Βοήθησαν σε αυτό τα 19 κόρνερ τα οποία έδωσαν οι γηπεδούχοι στους Λονδρέζους. Με δύο από αυτά έγινε το 2-2 και το 2-3 και η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες.

Κολλημένη στην αρνητικότητα

Η Τότεναμ ερχόταν από δύσκολο δεκαήμερο με ήττες από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ στο πρωτάθλημα και ισοπαλία με την Σπόρτιγκ Λισσαβόνας στην Ευρώπη.

Βρέθηκε να χάνει από αντεπίθεση των γηπεδούχων και γκολ του Μουρ (22′) σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε μόνο μια καλή στιγμή.

Δοκάρι με παραλίγο αυτογκόλ του Σενέσι (36′).

Μα… 19 κόρνερ

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Μπορνμουθ σκόραρε ξανά. Πάλι με τον Μουρ (49′) ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά από σέντρα του Σμιθ.

Ο Κόντε πήγε σε αλλαγές που βοήθησαν σημαντικά στην τρίτη ανατροπή σκορ φέτος. Αρχικά μείωσε με τον Σεσενιόν (57′) και από εκεί και πέρα βοήθησαν και οι γηπεδούχοι.

Η Μπόρνμουθ έδωσε 19 κόρνερ στην Τότεναμ, δώδεκα από αυτά στο δεύτερο ημίχρονο. Αποτέλεσμα, η ομάδα που έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ από στημένες μπάλες να πετύχει άλλα δύο με Ντέιβις (73′) και Μπετανκούρ (90+2) για την ανατροπή.